"Narodowe Czytanie" dzieł Aleksandra Fredry

„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. W tym roku, 6 września, do akcji dołączył Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna w Mogilanach, zapraszając do wspólnego czytania uczniów z Gimnazjum w Mogilanach.

W pierwszej części spotkania gimnazjaliści zapoznali się z biogramem Aleksandra Fredry oraz obejrzeli fragmenty projekcji filmowych, związanych z życiem i twórczością wybitnego polskiego komediopisarza.

Później na scenie pojawili się uczestnicy zajęć pracowni teatralnej GOK-u: Marek Ćwik i Dariusz Piotrowski, którzy zaprezentowali jedną ze scen „"Ślubów panieńskich"”, wcielając się w postać Gucia i Albina. Młodych aktorów przygotowała Pani Grażyna Skotnicka – aktorka, instruktor GOK-u, która poprowadziła dalszą część spotkania. Pani Skotnicka zaprosiła do wspólnego czytania nauczycieli z Gimnazjum: Panią Katarzynę Krzyścin-Zagólską oraz Pana Dariusza Bukowskiego. Nauczyciele odczytali znany wszystkim fragment „"Zemsty"”, w którym Klara żąda od Papkina w dowód miłości - krokodyla. Na koniec, gimnazjalistki jako Aniela i Klara, odczytały scenę ze „Ślubów panieńskich”, w której panny składają słynne przyrzeczenie: „"Nienawidzić ród męski, nigdy nie być żoną"”, co wywołało uśmiech na twarzach uczestników spotkania.

Wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry w GOK-u spełniło cel przedsięwzięcia, czyli popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.