Tydzień Bibliotek - "Czytanie łączy pokolenia"

„Tydzień Bibliotek” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mogilanach

Już po raz trzeci nasza Biblioteka wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury dołączyła do ogólnopolskiej akcji „Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek” . Akcja, zorganizowanej po raz jedenasty przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, przebiegała pod hasłem: „Czytanie łączy pokolenia”. W tym roku, między 8 a 15 maja, na czytelników biblioteki czekało szereg atrakcji.

„Biblioteka szepce – dorośli czytają dzieciom”

Na spotkanie przybyli uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej im. Józefa Nowina Konopki w Mogilanach oraz Szkoły Podstawowej im. Oskara Kolberga w Bukowie. W czwartek, 8 maja 2014 roku, do Gminnej Biblioteki Publicznej w Mogilanach przybyli: Małgorzata Madeja – Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Mogilanach, aspirant Agnieszka Kęsek – dzielnicowa z Komisariatu Policji w Świątnikach Górnych, Katarzyna Ożóg – specjalista pracy socjalnej z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mogilanach oraz Wiesław Sapalski – Zastępca Wójta Gminy Mogilany, Jolanta Jurkiewicz – Kierownik Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Mogilanach a także Tadeusz Górnisiewicz z Ochotniczej Straży Pożarnej we Włosani. Dorośli czytali dzieciom znane i lubiane wiersze m.in. Danuty Wawiłow, Jana Brzechwy, Małgorzaty Strzałkowskiej, Aleksandra Fredry. Dużo śmiechu i radości wywołało wspólne recytowanie wierszy „Katar”, „Żaba” i „Paweł i Gaweł”. Nasi goście opowiedzieli także dzieciom kim są z zawodu i czym się zajmują na co dzień. Pani Policjantka zdradziła, że praca policjanta bywa cicha i niezauważalna, Pan Strażak pokazał uczniom umundurowanie w jakim strażacy wyjeżdżają na akcje oraz przyznał, że kobiety, owszem, są przyjmowane do ochotniczych strażach pożarnych, ale z reguły na akcje nie wyjeżdżają. Goście wspominali swoje dzieciństwo, a także swoje pierwsze, ulubione lektury.

„Czytanie … i bibliogranie łączy pokolenia”

9 maja, w piątkowe popołudnie, w Gminnej Bibliotece Publicznej gościliśmy całe rodziny. Uczniowie klas IV i VI ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Nowina Konopki przeczytali zebranym ulubione fragmenty z książek. Następnie przybyli rodzice odwdzięczyli się dzieciom opowieściami o tym, jakie książkowe fascynacje mieli w ich wieku. Okazało się, że rodzice czytali przede wszystkim książki przygodowe i książki polskich autorów, a ich dzieci czytają książki humorystyczne, fantastykę oraz książki obcojęzyczne. Wisienką na torcie był happening. Wszyscy wyszli na mogilański rynek i wykrzykiwali hasła: „Kto czyta nie błądzi”, „Kto czyta książki żyje podwójnie”. I w tych radosnych nastrojach czytelnicy rozeszli się do domów.

„Czytanie – bajanie” – ludzie kultury i sztuki czytają dzieciom

Na spotkanie z uczniami klas IV-VI 12 maja zaproszeni zostali Pani Marta Saciuk-Sędzielarz – artystka kabaretu Kwartet Okazjonalny, oraz Pan Andrzej Róg – aktor Teatru STU. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Libertowie, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Konarach, Szkoły Podstawowej im. Józefa Nowina Konopki w Mogilanach oraz Szkoły Podstawowej im. Oskara Kolberga w Bukowie wzięli udział w „artystycznym” czytaniu opowiastek zebranych przez Oskara Kolberga oraz krakowskich legend. Pani Marta z kabaretową swarą odczytała legendę o Królu Kazimierzu Wielkim a Pan Andrzej Róg gwarą góralską opowiedział historię o śpiących rycerzach pod Giewontem.

Aktorzy opowiedzieli dzieciom o blaskach i trudach aktorskiego zawodu, co dla dzieci było czymś nowym i niezmiernie interesującym.

Gminna Biblioteka Publiczna w Mogilanach oraz Gminny Ośrodek Kultury serdecznie dziękują wszystkim gościom, czytelnikom, uczniom, nauczycielom, rodzicom oraz władzom Gminy Mogilany za aktywne uczestnictwo w wydarzeniach przygotowanych z okazji „Tygodnia Bibliotek”. Dziękujemy Paniom Grażynie Kuc i Katarzynie Jakubowskiej za organizację i przygotowanie programu. Mamy nadzieję, że hasło przyświecające tegorocznej akcji połączyło pokolenia we wspólnym czytaniu i radosnym spędzeniu czasu oraz liczymy na to, że w przyszłym roku nasza akcja będzie się cieszyć również dużym zainteresowaniem.