Janina Drużkowska-Cader - wystawa malarstwa

Janina Drużkowska–Cader

Urodziła się w 1953 roku, mieszka w Brzesku. Z wykształcenia jest fizykiem, a jej życie zawodowe zdominowane było matematyką i fizyką. Od czasu przejścia na emeryturę swoje zaangażowanie oddała sztuce.

Mówi, że "przyszedł w końcu czas, aby rozwijać tę drugą półkulę mózgu odpowiedzialną za twórczość". Uważa, że podobnie jak u wielu artystów, podjęcie malarstwa akwarelowego uratowało także i ją przed zbytnim pogrążaniem się w troski oraz nadało jeszcze większy sens życiu rozbarwiając go światłem pozytywnego patrzenia na ludzi i naturę.

Malarstwo ćwiczy pod okiem profesjonalistów. Od siedmiu lat jest uczestniczką grupy akwarelowej w Centrum Kultury Podgórza w Krakowie prowadzonej przez znaną krakowską akwarelistkę Ewę Gadnicką-Włodarczyk. Warsztat malowania akwareli doskonaliła także na warsztatach on-line u innych wybitnych akwarelistów polskich I zagranicznych: Adama Papke, Krystyny Lubański, Krzysztofa Ludwina, Michała Jasiewicza, Minha Dam, Andego Evansa, Ekateriny Sava. Utrzymuje kontakt z Grupą Krakowską z Willi Decjusza w Krakowie, prowadzonej przez artystkę Beatę Zubę. Czerpie dużo wiedzy i inspiracji z wykładów oraz zwiedzanych pod jej przewodnictwem wystaw po krakowskich muzeach. Corocznie wyjeżdża na plenery w Poroninie z Ewą Gadnicką- Włodarczyk. Brała udział również w plenerach z Adamem Papke w Kazimierzu n/Wisłą, Krystyną Lubański w Pabianicach, Spale I Lusławicach, oraz Minhem Dam w Rzeszowie. Fascynacja akwarelami spowodowała zainteresowanie Artystki sposobami uprawiania malarstwa akwarelowego przez światowych mistrzów akwareli: Yuko Nagayamę, Shirley Trevenę, Janine Gallizia, Edwardsa Sterlinga. Uczestniczy w wystawach zbiorowych w Centrum Kultury Podgórza w Krakowie, gdzie w ostatnich edycjach konkursu plastycznego zdobywała drugie i trzecie miejsce. Jej prace były wystawiane na wystawach zbiorowych Grupy Krakowskiej z Willi Decjusza w Krakowie, w Krakowskim Forum Kultury, Klubie Kazimierz oraz Willi Decjusza. W roku 2023 miała wystawę indywidualną, około 80 prac w Powiatowo-Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku. Uważa, że wszyscy jesteśmy powołani do bycia twórcami piękna, bo „Potęga Dobra schroniła się w naturze Piękna", jak to przed wiekami powiedział Platon, a przesłanie to podkreślił Jan Paweł II w Liście do Artystów z 4.04.1999 r.

Od 2 października do 5 listopada 2024 roku mamy przyjemność gościć w Galerii Gminnego Ośrodka Kultury w Mogilanach wstawę Artystki, na którą serdecznie zapraszamy.