„Inejnem”. Koncert muzyki żydowskiej.

W niedzielę 15 kwietnia 2018 roku w Ośrodku Kultury w Mogilanach, mogliśmy wysłuchać koncertu zespołu „Inejnem”(znaczy „Jedność”). Skład zespołu jest międzynarodowy gdyż: Myrosław Bandriwski (klarnet) i Iryna Stefaniuk (śpiew) pochodzą z Ukrainy, Jurij Bejczuk (gitara klasyczna) z Białorusi, a Jarosław Filipiak (kontrabas) z Polski.

Zespół zaprezentował najbardziej znane wokalne i instrumentalne utwory ludowe Żydów. Każda piosenka to opowieść o życiu: o miłości, smutku, radości, o modlitwie, o pokoju na świecie. Krótkie wprowadzenie przez wokalistkę w tematykę pozwoliło na lepsze zrozumienie nastroju wykonywanych utworów, tym bardziej, że były one śpiewane w języku jidysz i hebrajskim. Te najbardziej znane to: „Hova Nagila”, „Tumbalalajka”, „Shalom aleykhem”, no i oczywiście „Gdybym był bogaty” z musicalu „Skrzypek na dachu”- (tutaj wykonawca zaśpiewał po polsku). Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz zespół zagości w Mogilanach. Być może ze swoim repertuarem muzyki kresowej, gdzie znajdują się piosenki biesiadne, ludowe piosenki ukraińskie, piosenki rosyjskie, oraz najlepsze utwory bałkańskie.

Aby skorzystać z tej okazji prosimy śledzić naszą stronę internetową jak również czytać plakaty z informacjami o wydarzeniach w gablocie GOK-u.