SPINKA KRAKOWSKA w Mogilanach

…mamy 30 kwietnia, sobotni poranek w mogilańskim parku. Jest rześko, ale dzień zapowiada się pogodnie. Z tarasu widokowego wyraźnie widać ośnieżone Tatry, Babią Górę i Pilsko. Drozdy, pierwiosnki i inne ptaki zaczęły już swój rytuał powitania nowego dnia. Słońce dyskretnie prześlizguje się po młodych listkach grabów w alejach parkowych. Za parę godzin zajrzy przez kolorowe witraże do środka mogilańskiego dworu. Za parę godzin park zmieni swoją ptasią muzykę na gwar gości, którzy przybędą na 2 edycję SPINKI KRAKOWSKIEJ, na ich śpiew, rozmowy, muzykę i śmiech. Do tej nowej, nie ptasiej, orkiestry dołączą wszyscy, którzy przybędą do Mogilan specjalnie na nasz przegląd i ci, którzy przypadkiem, w czasie spaceru, skuszeni przez muzykę dobiegającą z parku, postanowią sprawdzić co się tam dzieje.

30 kwietnia, kilka minut po godzinie 11.00 rozpoczęła się SPINKA KRAKOWSKA, czyli 2. Przegląd Folklorystyczny im. Janiny Kalicińskiej – tym razem trwał on 2 dni. Oprócz wykonawców stających do zmagań konkursowych gościliśmy publiczność — mieszkańców naszej gminy oraz wielu gości spoza. Wśród nich pojawili się Starosta Krakowski Wojciech Pałka, Członek Zarządu Powiatu Krakowskiego Wanda Kułaj, Wójt Gminy Mogilany Piotr Piotrowski, Wójt Gminy Wiśniowa Bogumił Pawlak oraz Z-ca Dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Piotr Gąsienica.

Należy wspomnieć, iż tegoroczna edycja SPINKI KRAKOWSKIEJ odbyła się dzięki wsparciu finansowemu naszych partnerów: Powiatu Krakowskiego i Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Patronat honorowy nad naszym przeglądem objęli: Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Starosta Krakowski Wojciech Pałka oraz Wójt Gminy Mogilany Piotr Piotrowski.

Patronat medialny sprawowali: Radio PLUS, TVP3 KRAKÓW oraz Dziennik Polski.

A sam przegląd cóż, jak każde zmagania konkursowe przyniósł emocje – czasem delikatnie paraliżującą tremę, czasem dodatkową mobilizację. Z jednej strony każdy chciał wypaść jak najlepiej, z drugiej, nie tylko dla samej rywalizacji, uczestnicy przeglądu tu się pojawili. Mogilany stają się powoli nowym miejscem, które daje możliwość spotkania się tym, którzy na co dzień kultywują tradycje krakowskie. Jest tu czas na rozmowę, na pochwalenie się swoimi osiągnięciami no i oczywiście na sprawdzenie swoich umiejętności. Na nasz przegląd przyjechali krakowiacy z różnych stron — tacy, którzy w Mogilanach byli już wcześniej, ale też i tacy, dla których był to pierwszy raz. Reprezentowali oni 6 powiatów: krakowski - 14 uczestników (grup lub solistów), chrzanowski - 8, myślenicki - 7, bocheński – 4 oraz wielicki i miechowski po 2. Łącznie 37 podmiotów wykonawczych, czyli ponad 300 osób – dzieci, młodzieży i dorosłych. Konkurs został przeprowadzony w 7 kategoriach: zespołów folklorystycznych, par tanecznych, kapel ludowych, instrumentalistów, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych i gawędziarzy.

Komisja artystyczna po wnikliwej ocenie postanowiła w tym roku przyznać 5 SPINEK KRAKOWSKICH – czyli pierwszych miejsc.

Od tegorocznej edycji, dzięki współpracy nawiązanej z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ z Nowego Sącza, nasza SPINKA została włączona w małopolski kalendarz imprez folklorystycznych dających uczestnikom możliwość uczestnictwa w kolejnych etapach konkursów regionalnych i ogólnopolskich.

W protokole komisja zapisała również podziękowania dla uczestników, które warto przytoczyć, gdyż przywołują historię naszej miejscowości. Historię, którą warto znać i czerpać z niej inspirację – co staramy się czynić: „Dziękujemy Uczestnikom za wspaniałe spotkanie z krakowską tradycją w Mogilanach – jednym z pierwszych miejsc, gdzie zrozumiano, że nowoczesność nie musi oznaczać utraty kultury lokalnej”.

W ramach podsumowania, ze strony władz samorządowych, padły deklaracje chęci kontynuacji wydarzenia w latach kolejnych – mamy nadzieję, że będzie to możliwe. Cała formuła SPINKI KRAKOWSKIEJ, czyli połączenie przeglądu z wystawą poświęconą patronce konkursu – Janinie Kalicińskiej ŻYCIE KRAKOWIAKIEM MALOWANE, warsztatami muzycznymi i jarmarkiem tradycji świetnie współgra z miejscem: parkiem i dworem, na którego terenie całość wydarzenia została zorganizowana. Dwór ma swoją historię i osoby z nim związane ważne są dla dziedzictwa kulturowego Krakowiaków. Właścicielem dworu był w XIX w. Józef Nowina Konopka, który jako jeden z pierwszych, zebrał i wydał w 1840 roku PIEŚNI LUDU KRAKOWSKIEGO. W tym dworze na zaproszenie rodziny Konopków bywał Oskar Kolberg – autor największego dzieła etnograficznego dotyczącego ziem polskich. Do tego dworu zaglądała również, bywając regularnie w Mogilanach – Królowa Krakowiaka – Janina Kalicińska.

Teraz my, organizatorzy i uczestnicy stajemy się częścią tej samej historii, dokładając kolejną cegiełkę do wspólnego dzieła, jakim jest kultywowanie tradycji. Tak się złożyło, że w tym roku również data nawiązuje do historii Pani Janki i Józefa Nowina Konopki - 30 kwietnia przypada 204 rocznica urodzin dawnego właściciela mogilańskiego dworu, a także 2 rocznica śmierci Janiny Kalicińskiej.

Tak to właśnie wygląda, że tutaj, na SPINCE KRAKOWSKIEJ, w Mogilanach, współczesność przeplata się z tradycją. Splata się tworząc barwny kobierzec. Pewnie z roku na rok będziemy świadkami odkrywania kolejnych dawnych nici osnowy i tworzenia nowych wątków tego dywanu.

Jest 5 maja, słoneczne przedpołudnie w mogilańskim parku. Długi weekend majowy już za nami. Po SPINCE KRAKOWSKIEJ została już tylko scena. Jest gorąco. Zieleń drzew jest coraz bardziej intensywna. Lada dzień zakwitną kasztanowce, bzy pewnie za jakieś dwa tygodnie. Ptaki niezmordowanie wyśpiewują swoje trele. Warto się wybrać do tego parku, by na chwilę przenieść się do innej rzeczywistości — niespiesznej i wyciszonej. Poczuć wiosenną aurę, wsłuchać się w melodie wyśpiewane przez ptaki. Może któryś z drozdów zapamiętał krakowiaka granego przez klarnecistę z Siedlca?