Warsztaty pełne emocji

Gminna Biblioteka Publiczna w Mogilanach znalazła się w gronie 100 bibliotek w Polsce biorących udział w akcji „Boom! Na komiksy i gry planszowe w bibliotece” organizowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwo Story House Egmont sp. zo.o. W październiku mogilańska Biblioteka otrzymała pakiet gier planszowych i komiksów dla dzieci oraz scenariusz na podstawie którego zorganizowała warsztaty dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Konarach.

W czwartek, 28 października 2021 r. w Filii Bibliotecznej w Konarach odbyło się spotkanie dla klasy I wg. scenariusza przygotowanego przez Agatę Warywodę i Monikę Schmeichel-Zarzeczną pn. „Historie pełne emocji” oparte na komiksie pt. „Smerf który lubił tylko deser” z serii „Smerfy i świat emocji”. Jak się dzisiaj czujesz? – od tego pytania bibliotekarze rozpoczęli warsztaty poświęcone emocjom. Najczęściej uczniowie odpowiadali, że czują ciekawość i radość. Te dwie przyjemne emocje pozwoliły bibliotekarzom wytłumaczyć dzieciom co to są w ogóle emocje oraz od czego różnią się emocje od uczuć. Następnie płynnie przeszli do kolejnego zadania w którym uczniowie wymieniali jakie emocje znają, dzieląc je przy tym na emocje przyjemne i nieprzyjemne. Siedząc w kole uczniowie losowali karty emocji, kolejno odgadywali jaka emocja jest na karcie i jeśli mieli ochotę opowiadali o sytuacji w jakiej czuli daną emocję. Bibliotekarze wytłumaczyli dzieciom co to jest komiks, z czego się składa, a potem uczniowie z uwagą wysłuchali historii smerfa Łasucha i wspólnie zastanawiali się jakie emocje towarzyszą bohaterom komiksu. Pod koniec rysowali swój własny komiks losując wcześniej z kostki – emocję. Na zakończenie warsztatów każdy uczestnik otrzymał drobny upominek.