III turnus – półkolonia „Wakacje z kulturą”

Tydzień zaczęliśmy od spotkania z ratownikami Służby Medycznej MALTA. Kiedy pod Ośrodek Kultury zajechał Ambulans wiedzieliśmy, że będzie bardzo poważnie (inne służby w poprzednich tygodniach także robiły takie wrażenie). Ratownicy medyczni przeprowadzili prelekcję z zakresu ratownictwa medycznego w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku. Profesjonalnie zaprezentowali metody udzielania pierwszej pomocy oraz zasady prawidłowej obsługi urządzenia AED (takie urządzenie znajduje się w Mogilanach na ścianie budynku Urzędu Gminy).

Kolejnego dnia odwiedziliśmy Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie. To sensoryczny ogród – park edukacyjny z interaktywną ekspozycją przybliżającą prawa fizyki. Urządzenia – modele zostały zaprojektowane i wykonane przez zespół krakowskich ekspertów reprezentujących różne dziedziny wiedzy, jak architektura, fizyka i inne. Ogród zajmuje powierzchnię ponad sześciu hektarów, tak więc jest gdzie pospacerować, pobawić się, a przede wszystkim poeksperymentować. Dużym zainteresowaniem cieszył się żyroskop – urządzenie wykonane z trzech dużych, stalowych pierścieni, z których każdy obraca się wokół własnej osi. Każdy siedząc na bezpiecznym fotelu umieszczonym w środku tych pierścieni mógł poczuć się jak przyszły astronauta lub pilot odrzutowca.

„Wioski Świata” – interaktywne zwiedzanie sześciu osad z różnych części świata, to był nasz kolejny cel do zrealizowania. Wraz z przewodnikiem Filipem zobaczyliśmy ghańską wioskę, peruwiańską chatę, arktyczne igloo, indiańskie tipi, papuaski dom na palach i mongolską jurtę. Wszędzie mogliśmy zobaczyć autentyczne rzeczy, przedmioty, oryginalne instrumenty muzyczne, dzięki czemu w sposób namacalny doświadczyliśmy tamtejszych kultur i tradycji. W jurcie mongolskiej przeprowadzone były warsztaty tematyczne pn. „Magiczna Mongolia”.

Piękna, słoneczna pogoda sprawiła, że wybraliśmy się na spacer bulwarami wiślanymi na przystań statków, aby na wyłączność „opanować” gondolę i królową rzek – Wisłą wyruszyć w godzinny rejs. Mogliśmy podziwiać najwspanialsze zabytki i miejsca Krakowa z unikatowej perspektywy słuchając opowieści przewodnika. Cudowny odpoczynek i relaks.

Obowiązkowo byliśmy w kinie. Film pt. „Mustang z dzikiej doliny: Droga do wolności”, rozbawił nas, ale też i wzruszył. Polecamy! Byliśmy na Wieży Fatimskiej przy Centrum Jana Pawła II by podziwiać Kraków i okolice z wysokości 50 metrów. Tym razem udało się nam dojrzeć nawet mogilański kościół.

Tak jak w poprzednich turnusach nie zabrakło zabaw, gier, zawodów sportowych i wypadu do lasu.

Skończyliśmy „Wakacje z kulturą” ( trzy turnusy). Zrealizowaliśmy cały program, który był interesujący, ciekawy i bardzo aktywny. Poniżej przedstawiamy statystykę, która ukaże nasze wyczyny. Są to oczywiście dane z trzech turnusów:
kroki – 220.831, tj.153,1 km
komunikacja miejska - 344 km
obiekty – 12 (muzea, ogrody doświadczeń, labirynty, parki, centrum nauki, zoo, krakowski rynek)
filmy w kinie – 3
rejs gondolą – 1
spotkanie ze służbami ratowniczymi i bezpieczeństwa – 3
wieże ( 2x ) – 482 schody
różnorakie atrakcje - niezliczone

Serdecznie dziękujemy przedstawicielom następujących służb :
1. Funkcjonariuszce Powiatowej Policji w Krakowie – Wydział Prewencji,
2. Druhom Ochotniczej Straży Pożarnej w Mogilanach,
3. Ratownikom Służby Medycznej MALTA,
za przeprowadzenie bardzo ciekawych prelekcji dla dzieci na temat zasad bezpieczeństwa na drodze i nad wodą, prawidłowego zachowania się w czasie wypadku oraz w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia, zaprezentowania metod udzielania pierwszej pomocy oraz pokaz sprzętu i samochodów ratowniczych i bojowych.

Taka forma spędzania wolnego czasu przypadła rodzicom i dzieciom do gustu. Cieszymy się, bo na potwierdzenie tego, że tak właśnie było otrzymujemy słowa podziękowania i sympatii. Życzymy spokojnych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia w nowym roku kulturalno- oświatowym.