100-lecie odzyskania przez Polskę NiepodległościJest takie miejsce u zbiegu dróg,
gdzie się spotyka z zachodem – wschód …
nasz pępek świata, nasz biedny raj …
Jest takie miejsce, taki kraj (…)

Z pokoleń trudu, z ofiarnej krwi,
zwycięskiej chwały nadchodzą dni …
Dopomóż Boże i wytrwać daj …
tu nasze miejsce, to nasz kraj!Obchody 100-lecia odzyskania przez nasz kraj Niepodległości rozpoczęły się uroczystą Mszą św. w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja Apostoła w Mogilanach.

Po odsłonięciu pamiątkowej tablicy i złożeniu przez władze samorządowe kwiatów i zniczy przy tablicy Józefa Piłsudskiego, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Włosani, poczty sztandarowe i mieszkańcy przemaszerowali do sali narad Urzędu Gminy na część artystyczną wieczoru. W koncercie słowno - muzycznym wzięli udział: Chór „ Mogilanum” pod dyrekcją Pana Marka Litwy, Orkiestra Dęta z Włosani wraz z wokalistkami - Krystyną Saugo- Surówka i Kamilą Tylek pod kierunkiem Pana Jacka Włodarczyka, Zespół Regionalny „Mogilanie” pod kierunkiem Pana Marka Harbaczewskiego, Kapela ZR „Mogilanie” pod kierunkiem Pana Adama Królika, członkowie Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Mali Mogilanie”(opiekun Pani Katarzyna Targosz), zespół wokalny w składzie: Wiktoria Gnot, Aleksandra Hachlica, Natalia Tylek, Urszula Strzebońska, które przygotowali Pani Małgorzata Strzebońska – Sroka i Pan Wojciech Sroka oraz debiutant – wokalista 5-cio letni Antoś Sroka.

Program artystyczny opracował na podstawie zebranych propozycji Instruktorów Pan Marek Harbaczewski.

Na zakończenie Wójt Gminy Mogilany Pan Piotr Piotrowski wręczył nagrody laureatom Gminnego Konkursu Literackiego i Plastycznego pn. „100-lecie odzyskania Niepodległości” oraz VIII Gminnego Konkursu Historycznego pn. „Ziemie polskie w latach 1905- 1939. Odrodzenie państwa polskiego i II Rzeczypospolitej”. Prace uczniów mogliśmy oglądać i podziwiać dzięki zorganizowanej wystawie w Urzędzie Gminy Mogilany.

Ostatnim punktem programu był wspólny śpiew. Korzystając ze śpiewników specjalnie wydanych na tą okazję udało się zaśpiewać kilka najbardziej popularnych pieśni. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała Niepodległość.Pamiętajmy! – wolność nie została nam dana raz na zawsze, trzeba o nią troszczyć się i dbać.