Anna Hudzik - wystawa malarstwa

ANNA HUDZIK

Urodziła się w Krakowie, mieście gdzie sztuka architektury, rzeźby i malarstwa jest wszechobecna. Wybrała zawód architekta, jest absolwentką Politechniki Krakowskiej, gdzie na Wydziale Architektury w 1987 r. uzyskała tytuł inżyniera architekta (temat: „Projekt Galerii Sztuki przy ul. Straszewskiego w Krakowie”). Zainteresowanie malarstwem (w technice suchej pasteli) zaczęło się już w trakcie studiów, kiedy to brała udział w zajęciach Koła Plastycznego, prowadzonego przy Wydziale Architektury przez p.arch. Prof. Malarstwa Iwonę Zuziak. Ciekawym doświadczeniem były wtedy malarsko-rzeźbiarskie plenery w Pińczowie, gdzie prócz malowania pastelami - powstawały rzeźby w piaskowcu w pińczowskim kamieniołomie. Już wtedy brała pod uwagę możliwość równoległych studiów malarskich i architektonicznych, co jednak się - z różnych powodów- nie udało.

Okres pracy w zawodzie architekta i wychowywanie dzieci stanowiły ponad 30-letnią przerwę w malowaniu. W tym czasie jedynie sporadycznie udawało Jej się znaleźć na to czas (np. wykonanie na zamówienie obrazu „Widok kościoła św Anny w Krakowie” dla zagranicznego odbiorcy). Do swojego zamiłowania do malarstwa powróciła dopiero w 2020 r., po przejściu na emeryturę. Zaczęła uczęszczać do CK Podgórze w Krakowie na warsztaty w technice akwareli prowadzone przez artystę p. Ewę Gadnicką - Włodarczyk. (w sezonie 2022/2023 brała też udział on-line w wykładach autorskich o malowaniu akwarelą technikami KL.) Odtąd malowanie suchymi pastelami zmieniła na malowanie akwarelą.Technika ta uważana jest jako najtrudniejsza, ale dająca obrazom efekt lekkości i subtelności. Z wielką siłą odżyła w Niej – tkwiąca od zawsze - pasja malarska. Można chyba zaryzykować twierdzenie, że urodziła się z „genem malarstwa”, odziedziczonym po ś.p. Matce, artystce - plastyk Elżbiecie Masłowskiej - Łysak, absolwentce ASP w Krakowie, której wystawa malarstwa (w technice suchych pasteli) miała miejsce w GOK w Mogilanach w 2022 r. W rodzinie ze strony Matki w przeszłych pokoleniach było wiele kobiet obdarzonych talentami artystycznymi, które malarstwo lub grafikę uprawiały zawodowa lub amatorsko.

Obrazy Anny Hudzik wyróżnia zarówno dobra kompozycja jak i – a może przede wszystkim – piękna kolorystyka. Bardzo często dominuje w nich Jej ulubiony kolor: liliowy. Posiada doskonałe wyczucie koloru. Zwrócił już na to uwagę znany architekt inż. Wojciech Obtułowicz w czasie, gdy w latach 90 - siątych pracowała jako projektant w Jego pracowni. Tematykę swoich prac czerpie z obserwacji otoczenia, codziennego życia, wspomnień z podróży, zdjęć, a nawet z marzeń. Wciąż nieustannie pracuje nad doskonaleniem swojej techniki tworzenia obrazów. W życiu prywatnym- matka dorosłych już dzieci: Jana, Olgi i Piotra, a od niedawna - szczęśliwa babcia trójki uroczych wnucząt, z którymi poprzez zabawę stara się rozbudzić talenty malarskie…