Zachwyt i zaduma
WITOLD KUBICHAZachwyt i Zaduma - te słowa zawierają esencję mojej aktualnej twórczości. Oczywisty zachwyt światem - wspaniałością pejzażu, wdziękiem kobiecej urody, klimatem ulotnej chwili, zapachem kwiatów - wyrażam obrazami w różnych stylistykach i technikach. Odchodzę powoli od dużych formatów, zawierając swe dokonania pomiędzy niewielkimi szkicami (A5) po malarskie realizacje zazwyczaj nie przekraczające 70 cm. na dłuższym boku.

Zaduma zaś przytrafia mi się, gdy zaczynając rysunek pozwalam sobie „świadomie prowadzić ołówkiem podświadomość”, bo "Dziwny jest ten świat", w którym żyję i korci by go komentować. Moja fascynacja surrealizmem pozwala mi balansować na granicy między tym co świadome, a tym co podświadome - toteż moje komentarze do rzeczywistości mają bardziej poetycki niż jednoznacznie publicystyczny charakter.

Na wystawie prezentuję również prace wykonane wspólnie z koleżanką artystką Iwoną Biernacką w projekcie, któremu nadaliśmy tytuł "!?". Każdy z rysunków tego projektu rysowany był przez nas oboje. Jedna osoba rozpoczynała pracę, a następnie przekazywała drugiej do kontynuacji. Bywało że rysunkiem wymienialiśmy się kilka razy, aż do zadowalającego nas finału. Przesłanie naszej wspólnej pracy i późniejszej wspólnej wystawy jest takie, że mimo wyraźnych różnic w poglądach, również na sprawy ważne, można (i trzeba) współpracować, gdy podjęte dzieło jest dobre, a wymiar całości działań twórczy.

Na wernisażu wystawy w GOK-u w Mogilanach oprócz prac na ścianach, znajdą się także prace "luzem" leżące na stołach - można je będzie wziąć do rąk, dotknąć chropowatej faktury obrazu. Podobniek jak w ubiegłych wiekach koneserzy w pracowniach artystów przeglądali teki z rysunkami i grafikami, przy dobrym trunku dyskutując o sztuce - i do takich też rozmów zapraszam :) Witold Kubicha