Dziecięcy Zespół Regionalny "Mali Mogilanie"
O nas
Działalność zespołu ma na celu upowszechnianie folkloru dziecięcego ziemi krakowskiej ze szczególnym uwzględnieniem tańca, dziecięcych gier i zabaw, rozwijanie artystycznej wrażliwości oraz zainteresowanie tradycjami regionu. Członków zespołu czeka:
Zapraszamy chłopców i dziewczynki od 6 lat. Zajęcia są bezpłatne i odbywają się dwa razy w tygodniu. Do zespołu można dołączyć w ciągu całego roku.
Instruktor: mgr Katarzyna Targosz– absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Studium Folklorystycznego dla instruktorów zespołów folklorystycznych
Skąd jesteśmy?
Gdzie są Mogilany? Najkrótsza odpowiedź może być taka: koło Krakowa. Ale można na to pytanie odpowiedzieć też tak: każdy kto jechał z Krakowa do Zakopanego przejeżdżał przez Mogilany. Jeżeli kojarzycie pierwsze większe wzniesienie na "Zakopiance" - 5 kilometrów od granic administracyjnych Krakowa, to jest to właśnie "mogilańska góra". Z Mogilan, chociaż są one położone zaledwie 15 kilometrów od krakowskiego Rynku, roztacza się malownicza panorama na polskie góry: od Masywu Babiej Góry, poprzez Beskid Wyspowy, Gorce, Tatry aż po Beskid Sądecki. Nam się tu podoba i to chyba nikogo nie dziwi, ale nie tylko my chwalimy nasze okolice. Oto, jak ziemie krakowską i samych krakowiaków opisywał przed ponad stu laty Oskar Kolberg: "Lud Krakowski zamieszkuje jedną z najpiękniejszych okolic kraju, pofalowaną lekkiemi wzgórzami i ożywioną czystymi strumieniami, kryształy swych wód z wodami poważnej mieszającemi Wisły (...) Lud wesoły, rączy w posłudze, ochoczy do roboty i zabawy.(...) Podróżnego, który do nich zawita, jak najserdeczniej przyjmują i wszystkie domy są dla niego otwarte, przytułek znajdzie przy każdym ognisku, jest jakby członkiem familiji". Co do tych wód kryształowych, to troszku na pewno się zmieniło, a co do ludzi - przyjedźcie i sprawdźcie, zapraszamy!
Za datę powstania zespołu uważa się pierwszy samodzielny występ grupy dziecięcej. Było to w czasie "Majówki w Mogilańskim Dworze" w 2002 roku. Program nosił tytuł "Na łące". Od momentu powstania, oprócz własnych programów, o których za chwilę, włączamy się także w programy dorosłych (Zespołu Regionalnego "Mogilanie"). Jesteśmy zespołem regionalnym, którego program stanowią głównie widowiska. Przez nie staramy się przekazać jak najwięcej z tradycji naszego regionu, szczególnie tych związanych z folklorem dziecięcym. Zabawą, śpiewem, tańcem i strojami staramy się stworzyć klimat, dzięki któremu publiczność może się przenieść do podkrakowskiej wsi z przełomu XIX i XX wieku. Na scenie, oprócz codziennych strojów, pojawiają się haftowane gorsety, tybetowe spódnice, magierki no i wizytówka naszego regionu: rogatywki z pawimi piórami. Nie brakuje też tańców charakterystycznych dla tej części ziemi krakowskiej: poleczek, oberków, chodzonych no i oczywiście ognistego krakowiaka z hołubcami! W 2006 roku została założona pierwsza dziecięca kapela. Od 2015 roku działa młodzieżowa kapela ludowa, która stanowi integralną część naszego zespołu. Tutaj tak, jak to drzewiej bywało, instrumenty prowadzą swoją rozmowę: skrzypce poddają melodię, trąbka odpowiada, a klarnet dopełnia całości.
Nasze osiągnięcia
2004
· Zakwalifikowanie się do koncertu finałowego Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych "Skawina - Kraków 2004"
· Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych
"Krakowiak 2004" - GRAND PRIX FESTIWALU
· Udział w nagraniu programu "Weseli Muzykanci w Podróży" dla telewizji niemieckiej ZDF i TVP2
2005
· XVI Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Regionu Krakowskiego KRAKOWIACZEK Łoniowa 2005
· nominacja do udziałuw XXIX Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce
· XXIX Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce
· Nominacja do udziału w MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU DZIECIĘCYCH ZESPOŁÓW
REGIONALNYCH "ŚWIĘTO DZIECI GÓR" w Nowym Sączu
2006
· Udział w MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU DZIECIĘCYCH ZESPOŁÓW REGIONALNYCH
"ŚWIĘTO DZIECI GÓR" w Nowym Sączu
2007
· Wyjazd na Ukrainę - udział w projekcie GOK w Mogilanach "Poznajmy się - z kultura ukraińską za pan brat"
2008
· Eliminacje powiatowe Małopolskiego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK - Kraków
· Udział w finale Małopolskiego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK - Nowy Sącz
Programy artystyczne
· "Na łące"
· "Krakowiaka zagrojcie!"
· 2 programy z cyklu "Opowieści starej wierzby"
o "Pod maciejową wierzbą"
o "Wnuki Zielarki z Gąsiorowca"
o "Strój krakowski" - program stworzony w ramach ścieżki regionalnej - prezentowany w przedszkolach i szkołach (prezentacja strojów krakowskich, oraz tańców narodowych)
Widowiska o tematyce bożonarodzeniowej:
· "Betlejem"
· "Po kolędzie"
· "Anielskie witanie"
· "Jak to Grześ i jego Anioł Stróż uratowali Boże Narodzenie"
· "O czym wiatr w kominie szumiał"