Dziecięcy Zespół Regionalny "Mali Mogilanie"

O nas 

Działalność zespołu ma na celu upowszechnianie folkloru dziecięcego ziemi krakowskiej ze szczególnym uwzględnieniem tańca, dziecięcych gier i zabaw, rozwijanie artystycznej wrażliwości oraz zainteresowanie tradycjami regionu. Członków zespołu czeka:

 • dobra zabawa, miła atmosfera,
 • poznawania tradycji i kultury regionu,
 • prezentacja na scenie dziecięcych zabaw, pieśni i tańców,
 • udział w wydarzeniach kulturalnych, konkursach i festiwalach,
 • nawiązywanie nowych przyjaźni.
 • Zapraszamy chłopców i dziewczynki od 6 lat. Zajęcia są bezpłatne i odbywają się dwa razy w tygodniu. Do zespołu można dołączyć w ciągu całego roku.

  Instruktor: mgr Katarzyna Targosz– absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
                   i Studium Folklorystycznego dla instruktorów zespołów folklorystycznych

  Skąd jesteśmy? 

  Gdzie są Mogilany? Najkrótsza odpowiedź może być taka: koło Krakowa. Ale można na to pytanie odpowiedzieć też tak: każdy kto jechał z Krakowa do Zakopanego przejeżdżał przez Mogilany. Jeżeli kojarzycie pierwsze większe wzniesienie na "Zakopiance" - 5 kilometrów od granic administracyjnych Krakowa, to jest to właśnie "mogilańska góra". Z Mogilan, chociaż są one położone zaledwie 15 kilometrów od krakowskiego Rynku, roztacza się malownicza panorama na polskie góry: od Masywu Babiej Góry, poprzez Beskid Wyspowy, Gorce, Tatry aż po Beskid Sądecki. Nam się tu podoba i to chyba nikogo nie dziwi, ale nie tylko my chwalimy nasze okolice. Oto, jak ziemie krakowską i samych krakowiaków opisywał przed ponad stu laty Oskar Kolberg: "Lud Krakowski zamieszkuje jedną  z najpiękniejszych okolic kraju, pofalowaną lekkiemi wzgórzami i ożywioną czystymi strumieniami, kryształy swych wód z wodami poważnej mieszającemi Wisły (...) Lud wesoły, rączy w posłudze, ochoczy do roboty i zabawy.(...) Podróżnego, który do nich zawita, jak najserdeczniej przyjmują i wszystkie domy są dla niego otwarte, przytułek znajdzie przy każdym ognisku, jest jakby członkiem familiji". Co do tych wód kryształowych, to troszku na pewno się zmieniło, a co do ludzi - przyjedźcie i sprawdźcie, zapraszamy!

  Za datę powstania zespołu uważa się pierwszy samodzielny występ grupy dziecięcej. Było to w czasie "Majówki w Mogilańskim Dworze" w 2002 roku. Program nosił tytuł "Na łące". Od momentu powstania, oprócz własnych programów, o których za chwilę, włączamy się także w programy dorosłych (Zespołu Regionalnego "Mogilanie"). Jesteśmy zespołem regionalnym, którego program stanowią głównie widowiska. Przez nie staramy się przekazać jak najwięcej z tradycji naszego regionu, szczególnie tych związanych z folklorem dziecięcym. Zabawą, śpiewem, tańcem i strojami staramy się stworzyć klimat, dzięki któremu publiczność może się przenieść do podkrakowskiej wsi z przełomu XIX i XX wieku. Na scenie, oprócz codziennych strojów, pojawiają się haftowane gorsety, tybetowe spódnice, magierki no  i wizytówka naszego regionu: rogatywki z pawimi piórami. Nie brakuje też tańców charakterystycznych dla tej części ziemi krakowskiej: poleczek, oberków, chodzonych no i oczywiście ognistego krakowiaka  z hołubcami! W 2006 roku została założona pierwsza dziecięca kapela. Od 2015 roku działa młodzieżowa kapela ludowa, która stanowi integralną część naszego zespołu. Tutaj tak, jak to drzewiej bywało, instrumenty prowadzą swoją rozmowę: skrzypce poddają melodię, trąbka odpowiada, a klarnet dopełnia całości.

   

  Nasze osiągnięcia 

  2004

  ·         Zakwalifikowanie się do koncertu finałowego Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych "Skawina - Kraków 2004"

  ·         Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych
  "Krakowiak 2004" - GRAND PRIX FESTIWALU

  ·         Udział w nagraniu programu "Weseli Muzykanci w Podróży" dla telewizji niemieckiej ZDF i TVP2

   

  2005

  ·         XVI Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Regionu Krakowskiego KRAKOWIACZEK Łoniowa 2005

  ·         nominacja do udziałuw XXIX Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce

  ·         XXIX Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce

  ·         Nominacja do udziału w MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU DZIECIĘCYCH ZESPOŁÓW
  REGIONALNYCH "ŚWIĘTO DZIECI GÓR" w Nowym Sączu

   

  2006

  ·         Udział w MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU DZIECIĘCYCH ZESPOŁÓW REGIONALNYCH
  "ŚWIĘTO DZIECI GÓR" w Nowym Sączu

  2007

  ·         Wyjazd na Ukrainę -  udział w projekcie GOK w Mogilanach "Poznajmy się - z kultura ukraińską za pan brat"


  2008

  ·         Eliminacje powiatowe Małopolskiego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK  - Kraków

  ·         Udział w finale Małopolskiego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK - Nowy Sącz

   

  Programy artystyczne

  ·         "Na łące"

  ·         "Krakowiaka zagrojcie!"

  ·         2 programy z cyklu "Opowieści starej wierzby"

  o   "Pod maciejową wierzbą"

  o   "Wnuki Zielarki z Gąsiorowca"

  o   "Strój krakowski" - program stworzony w ramach ścieżki regionalnej - prezentowany w przedszkolach i szkołach (prezentacja strojów krakowskich, oraz tańców narodowych)

  Widowiska o tematyce bożonarodzeniowej:

  ·         "Betlejem"

  ·         "Po kolędzie"

  ·         "Anielskie witanie"

  ·         "Jak to Grześ i jego Anioł Stróż uratowali Boże Narodzenie"

  ·         "O czym wiatr w kominie szumiał"