Plenerowe Warsztaty Malarskie 2023

W dniach od 31 lipca do 4 sierpnia po raz czwarty odbył się w Gminie Mogilany plener malarski. Główną tematyką powstałych prac był dwór Konopków w Mogilanach oraz piękne i zabytkowe otoczenie parku wokół dworu. W tym roku grupa uczestników pleneru, korzystając z możliwości bardziej stacjonarnych warsztatów, chętnie sięgnęła do technik malarstwa olejnego, które to, wymagają w plenerze większego wysiłku logistycznego i technicznego. Rozkładanie warsztatu i przygotowanie do pracy nad obrazem olejnym zawsze wymaga czasu i trudu. W tym roku pomocna stała się możliwość pozostawiania materiałów, palet, mokrych obrazów na terenie dworu, by następnego dnia powrócić do pracy.

Na plenerach malarskich zawsze z niepokojem Organizatorzy śledzą prognozy pogody, bo jak wiadomo, mogą one przeszkodzić w najlepiej przygotowanych zajęciach plenerowych. Nam się jednak udało w 90%, a w dzień, w którym kapryśna Pani Aura, pokazała swoją naturę, pozostaliśmy w sali kominkowej dworu. Korzystając z dokumentacji fotograficznej, mogliśmy pracować dalej.

Co roku, co warte jest podkreślenia, w naszych plenerach biorą udział zarówno osoby dorosłe, świetnie malujący, doświadczeni artyści, jak i młodzi adepci sztuki. Dla pierwszej grupy uczestników jest to dawka pozytywnej energii i świeżego spojrzenia na malarstwo i rysunek, a dla drugiej wysoka dawka edukacji twórczej.

Pięknie dziękujemy Państwu za uczestnictwo w plenerze, życząc, aby praca twórcza dawała wiele radości i satysfakcji oraz serdecznie zapraszamy za rok.