Między barwą a kształtem - wystawa

Podgórskie Stowarzyszenie Przyjaciół Sztuk Wszelkich im. Karola Wojtyły w Krakowie (PSPSW) posiada status organizacji pożytku publicznego i już 20 lat zajmuje znaczące miejsce na mapie kulturalnej Krakowa i Małopolski. Bieżący rok jest naszym świętem, gdyż obchodzimy jubileusz 20-lecia i planujemy pokazać dwadzieścia wystaw naszej twórczości w ciekawych miejscach wystawowych. Stowarzyszenie prowadzi działalność wystawienniczą, edukacyjną oraz wydawniczą. PSPSW zrzesza osoby o różnych zawodach: nauczyciel, farmaceuta, lekarz, architekt wnętrz, budowlaniec, ślusarz-mechanik, ekonomista, filozof, teatrolog, prawnik, wszyscy uwrażliwieni w sposób szczególny na sztukę. Ponadto członkowie PSPSW pochodzą nie tylko z Krakowa i okolic, ale z innych zakątków Polski jak np. Gniezna, Olsztynka czy Wodzisławia. Przyciągnęła ich do krakowskiej dzielnicy - Podgórze fascynacja tym miejscem i ciekawymi ludźmi.

Pierwszym prezesem PSPSW była wielka patriotka, aktorka, wokalistka i poetka Danuta Kras (2003–2012). Obecnie (już 10 lat) prezesem jest znany krakowski artysta plastyk Adam Pochopień, który jest także twórcą stowarzyszeniowego logo. Nowym wiceprezesem została wybrana w czerwcu 2020 r. Celina Wąsowska-Syrek, która tworzy bardzo ciekawe roślinne formy przestrzenne. Wystawy Stowarzyszenia gościły w wielu krakowskich galeriach, kawiarenkach, centrach kultury, dworach, na statkach i w Magistracie, a także w Chrzanowie, Brzesku, Olkuszu, Rabsztynie. Ponadto prace naszych członków były pokazywane poza Polską: na Ukrainie, w Chorwacji, we Francji, na Węgrzech i w Niemczech. Na przestrzeni lat Stowarzyszenie może wykazać się liczbą ponad 350 wystaw zbiorowych oraz wydaniem 12 niecodziennych almanachów poruszających różnorodną tematykę dotyczącą naszej małej ojczyzny, kilkunastu pocztówek z reprodukcjami prac członków oraz kilkoma kalendarzami ściennymi ukazującymi naszą wszechstronną twórczość.PSPSW przekazywało wielokrotnie nieodpłatnie swoje publikacje różnym organizacjom w kraju (szkoły, biblioteki, domy kultury, Caritas) i za granicą (Ukraina, USA, Kanada, Afryka). Ponadto członkowie Stowarzyszenia bardzo często uczestniczyli w aukcjach charytatywnych przekazując swoje prace malarskie (Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Aukcja Wielkiego Serca). Członkowie aktywnie też biorą udział w konkursach malarskich czy fotograficznych zdobywając nagrody i wyróżnienia. W naszym gronie jest kilku artystów stosujących nietuzinkowe techniki jak np. haft matematyczny (Elżbieta Żórawska-Dobrowolska), koronkę klockową (Jadwiga Węgorek), a także piszą ikony oraz tworzą mandale i medaliony oraz roślinne formy przestrzenne.Kilka osób za swoją działalność na rzecz miasta zostało uhonorowane przez Prezydenta Krakowa odznaką Honoris Gratia: Urszula Ormicka, Adam Pochopień, Dorota Małgorzata Satoła, ElżbietaSzczepaniec-Cięciak, Jadwiga Węgorek.

Obecna wystawa pt. ”Między barwą a kształtem” jest trzecią z dwudziestu zaplanowanych wystaw w roku Jubileuszu. Cieszymy się, że możemy pokazać nasz dorobek artystyczny w gościnnych progach Domu Kultury w Mogilanach. Nasi artyści prezentują tu różnorodne prace wyrażone przez „sztuki wszelkie” tj. malarstwo, rysunek, koronkę klockową, fotografie, haft wstążeczkowy, haft matematyczny, gobelinowy, koralikowy, a także intrygujące mandale.

www.facebook.com/ podgorskiestowarzyszenie