Orkiestra Dęta OSP Włosań

W Nowym Roku świąteczną atmosferę przywołały koncerty Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej we Włosani, zatytułowane "Kolędować małemu...…". Dzięki nim Orkiestra Dęta wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mogilanach oraz Parafią w Gaju i w Mogilanach, zaprosiła mieszkańców gminy do wspólnego kolędowania.

Pierwszy występ odbył się 8 stycznia 2012 roku w Kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gaju, zaś drugi - 15 stycznia w Kościele pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Mogilanach.

Orkiestra Dęta, pod kierownictwem Jacka Włodarczyka, zaprezentowała najbardziej znane polskie kolędy oraz światowe pastorałki. Każdy z koncertów rozpoczął się najstarszą polską kolędą "Anioł pasterzom mówił". W wykonaniu Orkiestry można było usłyszeć inne utwory, jak choćby: "Bóg się rodzi", "Dzisiaj w Betlejem", "Lulajże Jezuniu", "Wśród nocnej ciszy", "Pójdźmy wszyscy do stajenki". Na słuchaczach ogromne wrażenie wywarło wykonanie kolędy "Tryumfy Króla Niebieskiego". Siła i energia, z jaką odegrano utwór udzieliła się zebranym, potęgując jednocześnie podniosły nastrój.

- Sprawiliście radość Nam i Panu Jezusowi. Był to koncert na chwałę Bożą. - tak podsumował wydarzenie ówczesny proboszcz parafii w Mogilanach, ksiądz Tadeusz Targosz. Pan Jacek Włodarczyk przywołał zaś na zakończenie wszystkim znane słowa: Grając i śpiewając Jezusowi, modlimy się dwa razy.

Wspólne kolędowanie z Orkiestrą Dętą OSP we Włosani pozwoliło słuchaczom na nowo przeżywać atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie Jacek Włodarczyk - prowadzący Orkiestrę oraz Kazimierz Kotarba, Bronisław Najder (najstarsi członkowie Orkiestry), Szymon Maciaszczyk, Marcel Suder (najmłodsi członkowie), Adam Górszczak, Zbigniew Kopcik, Aleksandra Martyna, Katarzyna Martyna, Jerzy Nowak, Piotr Pardiak, Rafał Poznański, Aleksandra Pulchny, Janusz Pulchny, Tadeusz Sikorski, Damian Suder, Filip Suder, Konrad Suder, Krzysztof Suder, Szymon Suder, Agnieszka Szczurek, Kamil Szczurek, Dariusz Takuśki, Katarzyna Wielgus.

 

O nas


Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Strazy Pożarnej we Włosani powstała w 1976 roku. Jej założycielami byli Marianna i Stefan Czerneccy. W początkowym okresie istnienia zespół składał się z kilkunastu muzyków, a byli to: Stefan Czernecki senior (bas), Stefan Czernecki junior (bas), Kazimierz Czernecki (trąbka), Franciszek Czernecki (alt), Aleksander Tylek (trąbka), Tadeusz Chmura (kornet), Władysław Dyrda (klarnet), Andrzej Żmuda (tenor), Tadeusz Górnisiewicz (puzon), Kazimierz Szczurek (puzon), Andrzej Łazarczyk (kornet), Józef Kantor (bas). Wszystkie instrumenty zostały zakupione z własnych środków, a gry na nich uczył w domu założycieli kapelmistrz Eugeniusz Syrek.

Z upływem czasu orkiestra sukcesywnie powiększała się. Nowymi jej członkami zostali m. in.: Zbigniew Chmura (grający na bębnie), Piotr Pabian (waltornia), Kazimierz Kotarba (tenor), Adam Cholewa (kornet), Kazimierz i Jan Paś (klarnet), Józef Poznański (alt), Adam Górszczak (alt), Zbigniew Kopcik (alt), Bogdan i Marek Tylek (trąbka i klarnet), Wiesław Tylek (alt).

W 1977 roku muzyczną opiekę nad orkiestrą przejął kapelmistrz Bolesław Romański, który prowadził zespół do 1988 r. Funkcję mecenasów nadal pełnili państwo Czerneccy, którzy zapewniali nie tylko lokum, ale też transport dla kapelmistrza. Pod nowym kierownictwem orkiestra rozwijała swe umiejętności. Muzycy grali już nie tylko podczas świąt kościelnych i uroczystości strażackich, ale także na wielu okolicznościowych imprezach. Zaczęli również brać udział w przeglądach i festiwalach, na których zdobywano wyróżnienia. Pierwszym znaczącym sukcesem było zdobycie I miejsca na festiwalach w Skawinie w 1979 i 1980 roku. Natomiast w 1986 roku muzycy wywalczyli I miejsce na Międzywojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Rzeszowie, co dało im przepustkę do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Ciechanowie, na którym zdobyli w 1987 r. III miejsce i w nagrodę otrzymali nowy klarnet.

Dzięki staraniom członka orkiestry – Stefana Czerneckiego, w latach 80. pozyskano dla zespołu dodatkowe instrumenty, pochodzące z Zakładowej Orkiestry Dętej „Solvay” w Krakowie. Po rezygnacji kapelmistrza Romańskiego przez kolejne 10 lat orkiestrę prowadził Tadeusz Poręba. Próby odbywały się w niewielkim pomieszczeniu nad garażem strażnicy W latach 90. uległ zmianie skład zespołu. Znaleźli się w nim m. in.: Dariusz Takuśki (trąbka), Rafał Poznański (trąbka), Paweł Poznański (trąbka), Damian Suder (trąbka), Piotr Pardyak (alt) i Konrad Suder (tenor).

W 1998 roku ponownie doszło do zmiany na dyrygenckim podium. Przez kolejne dwa lata orkiestrą kierował Zbigniew Cybulski. Obecnym kapelmistrzem orkiestry jest Jacek Włodarczyk, który pełni tą funkcję od 2002 roku. Pod jego batutą nastąpił znaczący rozwój działalności zespołu, do czego przyczynilo się także duże zaangażowanie większości członków orkiestry. Występy muzyków uświetniają regularnie najważniejsze uroczystości na terenie Gminy Mogilany (np. koncert kolęd w kościele parafialnym, doroczne Spotkanie Przedsiębiorców z Gminy Mogilany,  Majówka w Mogilańskim Dworze, uroczystości ku czci Św. Rity przy kapliczce we Włosani, wakacyjny piknik OSP we Włosani, Narodowe Świeto Niepodległości, Dzień Seniora, Wszystkich Świętych), jak i poza nią. Od wielu lat zespół uczestniczy w organizowanej na kalwaryjskich dróżkach procesji na pamiątkę Zaśnięcia i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Regularnie bierze też udział w odbywającym się każdego roku Przeglądzie Orkiestr Dętych w Więcławicach, plasując się często wśród najlepszych orkiestr występujących na tym prestiżowym konkursie. W 2007 roku zespół zdobył na nim „Brązową Batutę”, zaś w 2010 roku powrócił z wyróżnieniem.

Należy podkreślić, iż orkiestra ma na swym koncie kilka występów poza granicami kraju. W 2008 roku przebywała w Untersteinach w Bawarii, gdzie koncertowała razem z tamtejszą orkiestrą dętą, a rok wcześniej niektórzy muzycy grali podczas partnerskich odwiedzin w zaprzyjaźnionym z gminą Mogilany węgierskim mieście Sásd.

Na co dzień orkiestra aktywnie współpracuje ze szkołami we Włosani i Mogilanach, a także z miejscową parafią i Konwentem oo. Bonifratrów w Konarach-Zielonej.

Dzięki pomocy, jakiej udziela Urząd Gminy w Mogilanach, a także z wypracowanych środków własnych, dokonywane są zakupy nowych instrumentów i odnawiane są te najstarsze. Działalność orkiestry wspomaga finansowa także Gminny Ośrodek Kultury w Mogilanach.

Obecnie skład orkiestry przedstawia się następująco: Jacek Włodarczyk (kapelmistrz, puzon), Dariusz Takuśki (trąbka), Janusz Pulchny (trąbka), Damian Suder (trąbka), Kamil Szczurek (trąbka), Aleksandra Martyna (klarnet), Aleksandra Pulchna (klarnet), Marcel Suder (klarnet), Szymon Suder (klarnet), Krzysztof Suder (saksofon altowy), Kazimierz Kotarba (tenor), Adam Górszczak (baryton), Konrad Suder (tenor), Zbigniew Kopcik (alt), Piotr Pardyak (alt), Bronisław Najder (puzon), Katarzyna Martyna (puzon), Mateusz Suder (tuba), Katarzyna Wielgus (klarnet), Paweł Poznanski (trąbka), Tadeusz Sikorski (gitara basowa), Rafał Kwinta (instrumenty perkusyjne), Filip Suder (saksofon altowy), Szymon Maciaszczyk (saksofon altowy), Dawid Zięba (instrumenty perkusyjne).
W roku 2016 orkiestra obchodziła jubileusz 40-lecia istnienia, połączony z 70-tą rocznicą działalności miejscowej OSP.