Podróże z pędzlem
Stanisław Śliwaemerytowany lekarz stomatolog, mieszka w Wodzisławiu (woj. świętokrzyskie). Z zamiłowania kolekcjoner, regionalista. Pasjonuje go amatorsko - fotografia i malowanie obrazów różnymi technikami.

Od 1985 roku członek regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Wodzisławia. W periodyku ,,Przyjaciel Wodzisławia ‘’publikuje artykuły o historii miasta i regionu, oraz wspomnienia. Za działalność w TPW w 1990 roku odznaczony medalem ,,BENE MERENTI’’. W uznaniu zasług dla rozwoju Gminy Wodzisław i pozytywnego kształtowania jej wizerunku w 2009 roku przez Kapitułę Honorową Rady Gminy, odznaczony prestiżową Statuetką ,,ZADORY’’.

W 1990 roku odznaczony Honorową Odznaką Ministra Zdrowia ,, ZA WZOROWA PRACĘ W SŁUŻBIE ZDROWIA’’

W 2006 roku wraz z żoną Izabellą utworzyli Galerię ,,POD BRZOZĄ’’, gdzie prezentują swoje zbiory kolekcjonerskie – zdjęcia z historii Wodzisławia, archiwalne pocztówki o tematyce patriotycznej. ekslibrisy, grafikę i malarstwo, sztukę ludowa – ceramikę o tematyce sakralnej oraz podhalańskie malarstwo na szkle. Należy do Podgórskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Wszelkich. Bierze udział w plenerach i wystawach plastycznych Stowarzyszenia. Jego fotografie i obrazy prezentowane były w Galerii Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej.

vPokłosiem działalności w Zespole Artystyczno- Literackim ŚIL, jest wydanie trzech tomików wierszy koleżanki – okulistki – Barbary Koceli, gdzie ilustracjami są obrazy oraz fotografie Stanisława Śliwy i kolegi otolaryngologa -Janusza Wiśniewskiego .

Obrazy Stanisława Śliwy prezentowane były na cyklicznych wystawach pt. ,,CUDZE CHWALICIE SWEGO NIE ZNACIE’’ organizowane przez Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Tegoroczna wystawa w/w cyklu prezentowana była od połowy czerwca do końca sierpnia. Obrazy Stanisława Śliwy powstawały pod wpływem fascynacji urokami krajobrazu i architektury w czasie podróży po Polsce i świecie.

W podróżach towarzyszy mu zawsze szkicownik, gdzie na gorąco rysuje i maluje akwarelami fascynujące go tematy, które potem przetwarza na obrazach malowanych olejnie lub akrylami. Stąd proponowany przez Autora tytuł obecnej wystawy, prezentowanej w Gminnym Ośrodku Kultury w Mogilanach ,, PODRÓŻE Z PĘDZLEM’’