Gimnazjaliści w GBP

Miesiąc luty w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mogilanach upłynął pod znakiem spotkań z Gimnazjalistami z terenu naszej Gminy.

Pierwszoklasiści z Gimnazjum w Mogilanach, 21 lutego 2014 roku uczestniczyli w lekcji bibliotecznej, mającej na celu zapoznanie się z biblioteką publiczną. Pani Grażyna Kuc, zaprezentowała uczniom pomieszczenia biblioteki: galerię, czytelnię komputerową, główną wypożyczalnię oraz kącik dla dzieci i młodzieży. Zapoznała ich z regulaminem oraz zasadami wypożyczania. Następnie młodzież wzięła udział w rywalizacji, przygotowanej przez Panią Katarzynę - bibliotekarza GBP. Uczniowie zostali podzieleni na trzy drużyny, a każdej przewodził lider. Zadaniem młodych ludzi było rozwiązanie quizu i rebusu związanego z Biblioteką oraz rozszyfrowaniu tytułu lektur. W drugiej części rywalizacji uczniowie, w ciągu 10 minut, musieli stworzyć bajkę lub też wymienić jak największą liczbę lektur oraz książek dla dzieci i młodzieży.

Drugoklasiści z Gimnazjum w Mogilanach oraz Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Gaju, 18 i 21 lutego 2014 roku uczestniczyli w spotkaniach z Panią Agnieszką Szklarek – fotografem, filmoznawcą, operatorem kamery. Pani Agnieszka opowiedziała uczniom o tym na co zwracać uwagę fotografując min. o tym że nasze ciało i twarz nie są symetryczne, o tym że z reguły mamy ładniejszy jeden z profili, wspomniała o tym że w robieniu zdjęć ważne jest ustawienia światła, a najbardziej przyjazne w fotografowaniu ludzi są osoby, których twarz jest zbliżona do wyglądu twarzy dziecka. Najważniejszym punktem spotkania było zwrócenie gimnazjalistom przez Panią Szklarek uwagi na to że wszystkie zdjęcia gwiazd, modeli, idoli, celebrytów są zakłamane i poprawiane w „photoshopie”. Że tak naprawdę idole młodych ludzi są zwykłymi ludźmi i niczym się nie różnią od nich. Zwróciła też uwagę na to żeby młodzi ludzie uważali na to jakie zdjęcia wrzucają do sieci i na portale społecznościowe.

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za udział w spotkaniach.