Zespół Pieśni i Tańca z Chorwacji w Mogilanach.

W sobotę 7 kwietnia br. na Sali OSP w Mogilanach gościliśmy zespół folklorystyczny z Chorwacji - Zespół Pieśni i Tańca KUD "MIHOVLJAN". Zespół liczący około 50 członków został założony w 1999 r. pod hasłem „kiedy zaśpiewam od razu zdrowieję”, a jego nazwa pochodzi od nazwy dzielnicy miasta Čakovec. Zespół pielęgnuje dziedzictwo kulturowe i tradycje tego chorwackiego regionu. Członkowie zespołu grają i tańczą muzykę rodzimą – medjimurski folklor. Do tej pory występował w wielu pokazach i festiwalach folklorystycznych, niemal w całym kraju , a także poza jego granicami (Słowenia, Węgry, Macedonia, Czarnogóra, Serbia, Belgia).
Kierownikiem zespołu jest dr PREDRAG KOČILA radny miasta Čakovec.

Podczas ich występu mieliśmy okazję posłuchać kapeli, która grała na tamburach, śpiewu, który urzekał i zobaczyć sporą dawkę tańca do którego miało się ochotę dołączyć.
My „ Mogilanie” też mamy powody do dumy. Bogactwo strojów krakowskich, różnorodność układów tanecznych zachwyciła po raz kolejny. Goście z Chorwacji byli pod wrażeniem, a gromkie brawa zachętą do dalszej pracy.

Niewątpliwie było to wyjątkowe spotkanie ludzi, którym leży na sercu tradycja i kultura przodków, którzy poświęcają swój czas i siły, aby innym przekazać dziedzictwo kulturowe.

Do koncertu doszło dzięki życzliwości Konsula Honorowego Republiki Chorwacji w Krakowie Pana Pawła Włodarczyka oraz Wójta Gminy Mogilany Pana Piotra Piotrowskiego. Kiedy część artystyczna dobiegła końca przyszedł czas na oficjalne rozmowy władz obu gmin zmierzające do podpisania porozumienia o współpracy.

Zespół Regionalny „Mogilanie” przygotował Pan Marek Harbaczewski.