Strzegom – sierpień 2021 r.

Członkowie Zespołu Regionalnego „Mogilanie” wraz z Młodzieżową Kapelą Ludową „Mogilanie” na początku sierpnia wyjechali do Strzegomia, by uczestniczyć i wystąpić w 29. Edycji Międzynarodowego Festiwali Folkloru w części koncertowej poświęconej Pani Janinie Kalicińskiej pt. „Dziękujemy Ci Janeczko”.

Oprócz naszego zespołu w koncercie uczestniczyli tancerze i muzyki: Kostrzanie i Krakowiacy Ziemi Brzeskiej z którymi Pani Janina tak jak i z nami pracowała przez wiele lat. Prezentowane widowisko było sporym wyzwaniem, bo połączyło ludzi z trzech zespołów w jedną całość (jednorazowo na scenie wystąpiło 100 osób). Reżyserem widowiska był wychowanek Pani Kalicińskiej, Pan Marek Harbaczewski. Postać Pani Janiny Kalicińskiej można by określić „WIELKI, mały człowiek”, a to dlatego, że posturą była mała/niska , ale charakterem, niewyczerpaną energią, znawcą tematu, profesjonalizmem- WIELKA! Była ekspertem Polskiej Sekcji CIOFF, jurorką, etnochoreografem, pedagogiem. Specjalistka, to za mało powiedziane, była legendą polskiego folkloru. Całe życie poświęciła dla tańca. Często nazywana „ Królową krakowiaka”. Zmarła w kwietniu 2020 roku w wieku 99 lat. Burmistrz Strzegomia nadał Pani Kalicińskiej tytuł „ Zasłużony dla Ziemi Strzegomskiej”, który odebrała Jej siostrzenica.

Za miesiąc, dokładnie 25 września 2021r. będzie można (jeżeli oczywiście sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli) oglądać i podziwiać uczestników Przeglądu Folklorystycznego im. Janiny Kalicińskiej pn. „ Spinka krakowska”. Organizatorem będzie Gminny Ośrodek Kultury, a miejscem- Dwór Konopków i zabytkowy park w Mogilanach.

Zapraszamy.

foto: doba.pl