Zespół Regionalny „Mogilanie” na Festiwalu w Macedonii.W dniach od 2 lipca do 10 lipca 2019 r. Zespół Regionalny „Mogilanie” wraz z Młodzieżową Kapelą ZR „Mogilanie” i przedstawicielami władz samorządowych na czele z Panem Wójtem Piotrem Piotrowskim, wyjechali w daleką podróż ( 23 godziny jazdy autokarem) do miasta Ohrid w Macedonii , aby wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu KOSTOSKI.

Ochrid – przepiękne, urokliwe miasto nad Jeziorem Ochryńskim, u stóp gór Galiczica. Miasto i jezioro w 1980 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Festiwal rozpoczął się paradą wszystkich zespołów prezentujących się w pełnej krasie. Grupy przemaszerowały głównym deptakiem miasta, po czym rozpoczęły się występy na scenie poszczególnych wykonawców. Jako, że są to miejsca wypoczynkowe, wczasowe, to można było napotkać całkiem pokaźną grupę rodaków spędzających właśnie wakacje, i mieszkańców - Polaków, którzy od wielu lat żyją w Macedonii i którym na widok naszego Zespołu serca mocniej zabiły. Tak więc fotografowaniu i rozmowom o Polsce nie było końca. Zespół uczestniczył także w macedońsko - polskiej Mszy św. Na zakończenie nawet księża na pamiątkę wizyty przybrali czapki i kapelusze krakowskie, aby na chwilę upodobnić się do krakowiaków i zintegrować z grupą.

Po dość wyczerpujących dniach nastąpiły dni relaksu, zwiedzania i poznawania historii miasta i okolic. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie: plaża, spacery, zwiedzanie, obcowanie z przyrodą, odwiedzanie targów i bazarów na których roiło się od różnorodności wyrobów.

Wszystko co dobre szybko się kończy. Minął tydzień i nastąpił czas powrotu. To też dobrze, bo nie jeden z nas twierdzi, że mimo wszystko w DOMU najlepiej.