• Sobota26 kwietnia 2025
    imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii
  • W dzisiejszym dniu nie ma zajęć → zobacz pełny plan

  • Folklor na zapiecku

    Gminny Ośrodek Kultury w Mogilanach od lat zaangażowany jest w  kultywowanie tradycji naszego regionu – Krakowiaków Zachodnich. U nas najdłużej w przestrzeni kultury tradycyjnej działa Zespół Regionalny „Mogilanie” im. Janiny Kalicińskiej oraz Kapela Ludowa „Mogilanie” – obie te grupy powstały w 1984 roku. Od tego czasu w naszym ośrodku prowadzonych było wiele działań z zakresu folkloru, tradycji i edukacji regionalnej. 

    Aktualnie możemy pochwalić się grupami folklorystycznymi z ciekawymi i wartościowymi programami, SPINKĄ KRAKOWSKĄ – Przeglądem Folklorystycznym im. Janiny Kalicińskiej oraz działającą NA ZAPIECKU edukacją regionalną.

     

    • Grupy folklorystyczne  Zobacz wszystkie

      …hasło, które na początku wiązało się tylko z zespołem folklorystycznym a teraz to niemal „instytucja folklorystyczna” – zaczęło się w 1984 roku i trwa do dzisiaj. Aktualnie działa: Zespół Regionalny MOGILANIE im. Janiny Kalicińskiej, Kapela Ludowa MOGILANIE, Młodzieżowa Kapela Ludowa MOGILANIE, Grupa Śpiewacza MOGILANKI, oraz Szkółka Muzykowania Ludowego.

       

    • Galeria zdjęć Zespołu Regionalnego Mogilanie  Zobacz wszystkie
    • Spinka Krakowska
    • Edukacja regionalna na zapiecku  Zobacz wszystkie

      Dawna chłopska chata pełna była miejsc tajemnych, symbolicznych, ważnych dla jej mieszkańców. Wśród nich był piec, który stanowił serce domostwa. Ogień palący się w piecu dawał strawę, ciepło i poczucie bezpieczeństwa. Zimą piec, a właściwie ZAPIECEK (ta część pieca, która znajduje się poza głównym paleniskiem, czyli pomiędzy piecem, ścianą a powałą - gdzie bardzo długo utrzymywało się ciepło) stawał się uprzywilejowanym miejscem do spania dla małych dzieci i ich dziadków...