• Sobota26 kwietnia 2025
    imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii
  • W dzisiejszym dniu nie ma zajęć → zobacz pełny plan

  • Zapiecek dawnej i dziś

    O tym czym był zapiecek w podkrakowskiej chacie napisaliśmy powyżej. Sami postanowiliśmy zaczerpnąć z tradycji i inspirując się tym szczególnym miejscem w domu stworzyć nowy, własny zapiecek - autorską ideę miejsca i przestrzeni NA ZAPIECKU do wspólnych spotkań i doświadczania tradycji na nowo. 

    CZYM JEST NASZ ZAPIECEK?

    • …NA naszym ZAPIECKU poznawać będziemy różne historie z przeszłości, dawne rzemiosła i sztukę ludową. Będziemy tu uczestniczyć w warsztatach i wielu wydarzeniach osadzonych w przestrzeni kultury tradycyjnej. Stworzymy razem wiele ważnych i pięknych rzeczy…
    • Podstawowym zadaniem ZAPIECKA  jest EDUKACJA REGIONALNA prowadzona dla dzieci, młodzieży, dorosłych, w formule warsztatów tematycznych.

    NA ZAPIECKU chcemy poznawać dziedzictwo materialne i niematerialne naszego regionu. A wszystko po to, by zachować je dla kolejnych pokoleń, po to by nasza tradycja nadal żyła i była dla nas źródłem inspiracji, to po to by budować wspólnotę i dzielić się z innymi.

     

    Edukacja regionalna NA ZAPIECKU to oferta edukacyjna dla dzieci, młodzieży i dorosłych w formule cyklu warsztatów tematycznych. Tematyka warsztatów będzie związana z rokiem obrzędowym oraz świętami rodzinnymi i będzie dostosowana do wieku uczestników. W założeniu zajęcia będą składały się z trzech części:

    • zapoznanie się z tematem warsztatów - część teoretyczna 
    • poznanie tradycyjnych metod i procedur tworzenia dawnych artefaktów
    • własnoręczne wykonanie zadania pod okiem edukatorów przy użyci wcześniej przygotowanych materiałów i narzędzi.

    W czasie zajęć uczestnicy będą mogli zapoznać się z różnymi aspektami materialnego i niematerialnego dziedzictwa: rzemiosło (ceramika, zabawkarstwo), ginące zawody (kaletnik, garncarz), sztuka ludowa (malarstwo na szkle, rzeźba, bibułkarstwo), życie codzienne (obrzędy, zwyczaje i obyczajowość Krakowiaków). Dzięki zdobytej wiedzy, osoby biorące udział w warsztatach będą mogły twórczo wykorzystać nowe umiejętności tworząc dla siebie rzeczy użytkowe, inspirowane naszym dziedzictwem. Efekty pracy będą prezentowane na wystawach czasowych promujących działalność zapiecka.

    Warsztaty międzypokoleniowe będą dodatkowo dawały przestrzeń do spotkania, wspólnego działania i zacieśniania więzów rodzinnych i społecznych  oraz wzajemnej pomocy.

    Przyjęta formuła warsztatów z jednej strony zapoznaje z tradycją regionu a z drugiej staje się źródłem inspiracji i twórczego przetwarzania tradycji. To daje szanse na jej zachowanie dla kolejnych pokoleń i by nadal była żywa.

     

    Czyli zapraszamy na:

    warsztaty i warsztaciki, pogadanki, wykłady, spotkania..  dla każdego proponujemy według uznania i potrzeby… po prostu:

    FOLKLOR  SZYTY  NA  MIARĘ DO ZOBACZENIA  NA ZAPIECKU!

     

    Marek Harbaczewski i Daniel Kübler