Mogilanie - zespoły folklorystyczne
Zespół Regionalny "Mogilanie"
Zespół powstał w Gminnym Ośrodku Kultury w Mogilanach w 1984 roku. Od początku swojego istnienia Zespół pielęgnuje folklor muzyczny i taneczny z okolic Mogilan. Stara się w sposób jak najwierniejszy pokazywać na scenie obrzędy i zwyczaje wsi podkrakowskiej. Wśród etnografów i specjalistów oceniających dokonania zespołów folklorystycznych "Mogilanie" uchodzą za grupę wyjątkowo skrupulatnie dbającą o prawdę etnograficzną przekazu scenicznego. Stroje, które Zespół posiada, zostały wykonane po konsultacjach z ekspertami Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, a materiały Źródłowe, stanowiące bazę do programów Zespołu, pochodzą z archiwum krakowskiego Muzeum Etnograficznego i wywiadów terenowych, zebranych między innymi przez członków Zespołu.
Kapela Ludowa Mogilanie
Kapela powstała podobnie jak Zespół w 1984 roku i jest jego integralną częścią. W jej skład wchodzą muzycy grający na tradycyjnych instrumentach: skrzypce, basy 3 strunowe, klarnet, trąbka, heligonka. Kapela gra muzykę tradycyjną ale nie tylko…
Młodzieżowa Kapela Ludowa "Mogilanie"
Młodzieżowa Kapela Ludowa „Mogilanie” została utworzona w październiku 2015 roku na bazie dziecięcej kapeli założonej w 2006 roku w ramach szkółki muzykowania ludowego. Jest to grupa młodych ludzi pielęgnująca muzykę ludową z okolic Krakowa. W skład kapeli wchodzą tradycyjne instrumenty ludowe - skrzypce, basy, trąbka, klarnet i heligonka. Występuje samodzielnie lub wspólnie z Zespołem Regionalnym „Mogilanie” i Dziecięcym Zespołem Regionalnym „Mali Mogilanie”. Koncertuje podczas cyklicznych wydarzeń organizowanych na terenie gminy Mogilany. Odnosi sukcesy biorąc udział w konkursach i festiwalach. Występowała już na scenach polskich i zagranicznych. W ramach jej działalności odbywają się zajęcia indywidualne dla członków kapeli i próby w grupie. Zapraszamy dzieci i młodzież grające na instrumentach: basy, skrzypce, heligonka, trąbka i klarnet. Zajęcia są bezpłatne i odbywają się dwa razy w tygodniu. Do kapeli można dołączyć w ciągu całego roku.
Grupa śpiewacza Mogilanki
Grupa zawiązała się w 2017 roku. W jej skład wchodzą członkinie Zespołu. Grupa w swojej stosunkowo krótkiej historii brała udział w kilku przeglądach i festiwalach regionalnych i ogólnopolskich.
Szkółka Muzykowania Ludowego
Szkółka działa od 2006 roku. Uczestnicy zajęć mają możliwość nauczyć się gry na instrumentach pasterskichoraz tych, które tradycyjnie były używane przez muzykantów i ludowe kapele krakowskie (skrzypce, basy 3-strunowe, klarnet, trąbka, heligonka).
Zajęcia kierowane są do dzieci, młodzieży i dorosłych – dołączyć można przez cały rok po wcześniejszym umówieniu z prowadzącym.
Instruktor prowadzący: Daniel Kübler