"Tydzień Bibliotek" w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mogilanach

Po raz kolejny, w dniach 8 - 15 maja 2013 roku, Gminna Bibliotek Publiczna w Mogilanach przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji "Tygodnia Bibliotek", która ma na celu promowanie czytelnictwa i działalności bibliotek. Tegoroczne hasło akcji: "Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych" dało możliwość pokazania pozytywnych zmian, jakie zachodzą w bibliotekach publicznych. Biblioteki, w tym nasza placówka, stają się miejscem, gdzie realizuje się wiele inicjatyw, promujących czytelnictwo i kreatywne spędzanie wolnego czasu.

Spotkanie z podróżnikiem

Tegoroczny "Tydzień Bibliotek" rozpoczął się spotkaniem z podróżnikiem. W naszej Bibliotece gościliśmy Pana Jakuba Kowalczyka – mieszkańca naszej Gminy, absolwenta Gimnazjum w Mogilanach, a obecnie studenta AGH w Krakowie. Pan Jakub podróżuje po świecie autostopem, gdyż jego celem jest poznanie świata i mieszkańców zwiedzanych państw. O swoich doświadczeniach opowiedział gimnazjalistom z Mogilan. Mówił o początkach swej przygody z podróżowaniem oraz o tym, dlaczego warto podróżować. Powodów jest wiele, jak choćby dla ludzi, niesamowitych miejsc i wrażeń, dla zmagań z przeciwnościami losu i z własnym charakterem. Pan Jakub barwnie opowiadał o Albanii, Kosowie, Turcji i Belgii – krajach, po których podróżował stopem. Największe emocje wśród gimnazjalistów wzbudziły historie z Kosowa i Albanii, bowiem przybliżyły młodym uczestnikom spotkania tamtejszą sytuację polityczną i ekonomiczną, kulturę i tradycję odmienną od naszej. Na zakończenie gimnazjaliści wysłuchali jednej z kilku niesamowitych przygód, jakie przeżył Jakub Kowalczyk podróżując autostopem.

Tego jeszcze nie było - "Biblioteczny kosmos"

Gwiazdy, planety, galaktyki, czyli jednym słowem kosmos był tematem spotkania, zorganizowanego 10 maja w GBP w Mogilanach dla uczniów szkół podstawowych z terenu naszej Gminy. Zajęcia, wspólnie z pracownikami naszej biblioteki, przygotowała Agnieszka Szklarek – fotograf, operator filmowy i telewizyjny, instruktor GOK-u. Podróż po wszechświecie, zatytułowana "Biblioteczny kosmos", rozpoczęła się dla dzieci od obejrzenia niezwykłego pokazu na temat kosmosu. Po projekcji mali odkrywcy galaktyk musieli rozwiązać quiz, odpowiadając na szereg pytań związanych tematycznie z prezentowanym materiałem. Kolejnym etapem kosmicznej podróży była nauka krótkiej historyjki, ułatwiającej zapamiętanie nazw poszczególnych planet układu słonecznego. Było przy tym dużo śmiechu i zabawy, która ustąpiła miejsca ogromnemu zainteresowaniu, gdy przyszedł czas na następną międzygalaktyczną przygodę. Pani Szklarek zaprezentowała dzieciom aplikację komputerową, umożliwiającą wirtualny spacer po kosmosie. Dzięki niej, wszyscy mogli obejrzeć gwiazdozbiory oraz przekonać się, jak wyglądał kosmos w zamierzchłej przeszłości. Po zajęciach niejeden mały odkrywca kosmosu zapewnił, że chciałby odbyć tak ciekawą podróż jeszcze raz. Zostało przecież tyle do zbadania i odkrycia.…

Lekcja biblioteczna

W czasie trwania "Tygodnia Bibliotek" odwiedzili nas także uczniowie klasy IV ze Szkoły Podstawowej im. Oskara Kolberga w Bukowie. Wzięli udział w lekcji bibliotecznej, zabawie, w której odgadywali tegoroczne hasło "Tygodnia Bibliotek". Uczniowie zwiedzili też wystawę poświęconą patronowi obecnego roku kulturalnego - Julianowi Tuwimowi oraz obejrzeli krótki materiał filmowy, prezentujący podopiecznych Grażyny Skotnickiej – aktorki, instruktora GOK-u. Uczestnicy zajęć pracowni teatralnej GOK-u, w scenerii mogilańskiego parku, recytowali wiersze Tuwima. Próbę interpretacji utworów poety podjęli również uczniowie z Bukowa, czytając wybrane wiersze w Galerii GBP w Mogilanach.

Gminne Konkursy Plastyczne

Zakończeniem "Tygodnia Bibliotek" było rozstrzygnięcie i wręczenie nagród laureatom Gminnego Konkursu Plastycznego dla najmłodszych. Jury przyznało następujące miejsca - w konkursie pn. "Ptasie podwórko Juliana Tuwima" – ilustracja do wierszy "Ptasie radio" lub "Ptasie plotki" w kategorii dzieci w wieku 4 lat: I miejsce Joanna Rachwał; II miejsce Hanna Pietrzyk z Przedszkola Samorządowego w Mogilanach "Iskierka" z Oddziałem w Libertowie, III miejsce Mateusz Broda; wyróżnienie Andrzej Michalski - Przedszkole Samorządowe w Mogilanach "Iskierka" z Oddziałem w Libertowie, zaś w konkursie pn. "Wierszowisko – ilustracje do wierszy Juliana Tuwima" w kategorii dzieci w wieku 5 lat: I miejsce Bernard Kokoszka - Przedszkole Samorządowe w Mogilanach "Iskierka" z Oddziałem w Libertowie; II miejsce Kornelia Walas – Szkoła Podstawowa im. Józefa Nowina Konopki w Mogilanach; III miejsce Dominik Cholewa - Przedszkole Samorządowe w Mogilanach "Iskierka" z Oddziałem w Libertowie. Wyróżnienia otrzymali: Amelia Małecka – Przedszkole Niepubliczne nr 3 "Dębowy Zakątek", Kacper Trojański, Marcel Odroń, Radosław Jelonek, Kasia Biel - wszyscy z Przedszkola Samorządowego w Mogilanach "Iskierka" z Oddziałem w Libertowie oraz Marysia Staszel i Norbert Pilszak - Szkoła Podstawowa im. Józefa Nowina Konopki w Mogilanach. W kategorii dzieci starsze w wieku 6 lat: I miejsce – Bartłomiej Groński - Przedszkole Samorządowe w Mogilanach "Iskierka" z Oddziałem w Libertowie, II miejsce – Milena Kotarba - Przedszkole Samorządowe w Mogilanach "Iskierka" z Oddziałem w Libertowie, III miejsce – Nikola Grabowska – Szkoła Podstawowa im. Św. Siostry Faustyny Kowalskiej we Włosani, III miejsce – Damian Szefer - Przedszkole Samorządowe w Mogilanach "Iskierka" z Oddziałem w Libertowie oraz wyróżnienia: Michał Kopcik - Szkoła Podstawowa im. Św. Siostry Faustyny Kowalskiej we Włosani, Karolina Smulska – Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Gaju, Lisa Vaccaro - Szkoła Podstawowa im. Józefa Nowina Konopki w Mogilanach, Angelika Ptak, Helena Bartosik, Oliwia Pawłowska - Przedszkole Samorządowe w Mogilanach "Iskierka".

Rozdanie nagród i pamiątkowych dyplomów odbyło się 15 maja w GBP w Mogilanach. Nagrody laureatom konkursów wręczyła Grażyna Kuc Kierownik GBP oraz Katarzyna Jakubowska bibliotekarz.

Gminny Ośrodek Kultury w Mogilanach oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Mogilanach serdecznie dziękuje wszystkim czytelnikom, uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz mieszkańcom naszej Gminy za aktywne uczestnictwo w wydarzeniach przygotowanych z okazji "Tygodnia Bibliotek".