Chór "Mogilanum"

Parafia pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Mogilanach oraz GOK serdecznie zapraszają wszystkich lubiących śpiewać do Chóru „Mogilanum”. Miła atmosfera oraz piękno śpiewów chóralnych daje mnóstwo niezapomnianych wrażeń i pomaga choćby na chwilę oderwać się od rzeczywistości.

Próby są bezpłatne i odbywają się 2 razy w tygodniu w poniedziałki i czwartki.

Do Chóru „Mogilanum” można dołączyć w ciągu całego roku.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 507 286 419 lub 664 973 378.

Z dziejów Chóru

Chór kościelny przy parafii św. Bartłomieja Apostoła w Mogilanach istniał już na początku XX wieku. W okresie międzywojennym był prowadzony przez organistę Bronisława Boczara. Wykonywał wtedy pieśni na dwa głosy.

W latach 1938-1979 funkcję organisty pełnił Stefan Zieliński. Chociaż jego działalność przypadła na trudny okres w historii Polski - czas okupacji hitlerowskiej, a potem reżimu komunistycznego - pieczołowicie i gorliwie pracował nad rozwojem chóru. W czasie II wojny światowej, pomimo że obowiązywał zakaz zgromadzeń, chórzyści zbierali się na próbach w prywatnych domach, nie zważając na niebezpieczeństwo i czekające ich szykany ze strony okupanta.

W latach powojennych, pod nazwą "Chór mieszany Mogilany", z powodzeniem uczestniczył w różnych konkursach, w których zajmował czołowe miejsca. Stefan Zieliński włączył do repertuaru chóru "Pasję", czyli "Mękę Pańską", której coroczne wykonywanie stało się tradycją w naszej świątyni.

W 1979 roku organistą został Julian Jurek. Pod jego kierownictwem najwierniejsi członkowie chóru spotykali się co rok, w okresie Wielkiego Postu, aby przygotować "Pasję" i pieśni na Niedzielę Palmową i Wielki Piątek. Od 2000 roku do 2011 organistą był Franciszek Czernecki. Zainspirowany przez ks. Proboszcza Tadeusza Hańderka postanowił reaktywować chór. Zebrał w tym celu grupę zafascynowanych śpiewem ludzi, z którymi systematycznie i sumiennie pracował. Dzięki jego zapałowi i zaangażowaniu chór znowu zaczął prężnie działać, występując pod nazwą "Mogilanum".

Od czerwca 2011 do lipca 2012 pracą chóru kierował M. Kramarski. W sierpniu 2012 nowy chórmistrz Marek Litwa przejął obowiązki organisty w tutejszej parafii i jednocześnie kierowanie "Mogilanum".

Obecnie w repertuarze chóru znajdują się pieśni religijne (w tym Maryjne i Pasyjne), patriotyczne i okolicznościowe. Wizytówkę parafii i gminy można zobaczyć na wszelkich religijnych i gminnych uroczystościach. "Mogilanum" można usłyszeć przede wszystkimw kościele parafialnym w Mogilanach. Od czterech lat chór uświetnia oprawą muzyczną Mszę Świętą ku czci Świętej Rity przy kapliczce we Włosani. Występował również w Sanktuarium w Łagiewnikach oraz w kościołach: Gaju, Głogoczowie, Radziszowie, w Konwencie Bonifratrów w Konarach, w Domu Księży Chorych im. Świętego Franciszka z Asyżu w Swoszowicach. Swoją obecnością uświetnia m.in. takie wydarzenia jak: obchody 11 Listopada, 3 Maja, gminną Majówkę, koncert noworoczny, opłatek seniorów, 15 sierpnia - rocznicę "Cudu nad Wisłą".

Dużym sukcesem chóru było nagranie płyty CD "Kolędy i pastorałki" w 2006 roku z inicjatywy Piotra Piotrowskiego - dyrektora SP w Mogilanach i Kazimierza Królika - wieloletniego członka chóru. Nagrania dokonano przy wsparciu finansowym Wójta gminy Mogilany.

W ciągu wielu lat istnienia, siłą rzeczy zespół osób śpiewających zmieniał się. Trzeba jednak wspomnieć, że wśród obecnego składu chóru liczącego 23 członków, są osoby, które nieprzerwanie w nim śpiewają od przeszło 50 lat. Są to: Elżbieta Nenko, Teresa Szczurek i Kazimierz Królik.


Skład

Członkowie Chóru Mogilanum:

Soprany:

Freiberg Barbara
Kruk Małgorzata
Litwa Weronika
Nenko Barbara
Nikolin Jolanta
Nowak Faystyna
Strzebońska Barbara
Surówka Agnieszka
Surówka Danuta
Stypka Izabel
Trąpka Danuta

Alty:

Cholewa-Drapich Bogumiła
Lebiedź Barbara
Nadzionek Małgorzata
Nenko Elżbieta
Szczurek Maria
Żmuda Bogusława

Tenory:

Królik Wojciech
Ludwin Helena
Najder Bronisław
Radwański Bogdan

Basy:

Królik Kazimierz
Rajczyk Jan
Staszczak Zbigniew
Wnęk Bronisław

Dyrygent

Urodził się w 1968r. w Myślenicach. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w roku 1995, gdzie studiował dyrygenturę chóralną w klasie mgr Anny Dworskiej oraz organy w klasie dr Marka Wolaka.

Wykształcenie wokalne zdobywał w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w klasie śpiewu solowego Zofii Altkorn, na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie mgr Zdzisława Adamkiewicza oraz uczestnicząc w różnych kursach i szkoleniach prowadzonych przez m. in. prof. Jadwigę Tritt-Gałęską, prof. Piotra Kusiewicza, prof. Jana Śmietanę, prof. Adama Szybowskiego, prof. Agnieszkę Monasterską, prof. Jana Łukaszewskiego oraz prof. Helmutha Rilinga.

W czasie studiów podjął pracę w Chórze Polskiego Radia w Krakowie na stanowisku artysty śpiewaka. Jednocześnie był członkiem chóru „Cantores Cracovienses”., Współpracował z Chórem Filharmonii Krakowskiej, Krakowskim Chórem Kameralnym, Chórem Filharmonii Śląskiej, Chórem Filharmonii Narodowej, Chórem Camerata Silesia, Polskim Chórem Kameralnym Schola Cantorum Gedanensis. W latach 1993-2012 prowadził intensywną działalność koncertową w Chórze Polskiego Radia pod kierunkiem wybitnych dyrygentów i kompozytorów m. in. K. Pendereckiego, W. Kilara, H.M. Góreckiego, Krenca, A. Wita, J. Maksymiuka, Ł. Borowicza, J. Semkowa, G. Gelmettiego, G. Sinopoliego, W. Pfaffa. Występy z czołowymi orkiestrami polskimi i zagranicznymi dawały niepowtarzalne możliwości uczestniczenia w tworzeniu sztuki na najwyższym poziomie i owocowały udziałem w nagraniach archiwalnych, płytowych i koncertowych w kraju i za granicą (Włochy, Szwajcaria, Niemcy, Węgry, Słowacja, Korea Płd., Izrael, Francja, Anglia, Hiszpania, Belgia). Brał udział w międzynarodowych festiwalach w kraju i za granicą takich jak: Wratislavia Cantans, Wielkanocny Festiwal Beethovenowski, Festiwal Muzyki Filmowej, Misteria Paschalia, Muzyka w Starym Krakowie, Gaude Mater w Częstochowie, Warszawska Jesień, Rossini Opera Festival, Penderecki Festiwal-Munster. Z Chórem Polskiego Radia brał udział w koncertowych wykonaniach oper m.in. „Pajace” – R. Leoncavallo, Euryanthe” - K. M. Webera, „Lhirondelle Innattendue” - Sz. Laksa, „Maria”- R. Statkowskiego, „Lodoiska” – L. Cherubiniego, „Maria Padilla” - G. Donizettiego, „Monbar” - I. F. Dobrzyńskiego oraz w scenicznych wykonaniach oper:

Wilhelm Tell” - G. Rossiniego (1995-Pesaro, Włochy)

„Mojżesz i Aaron” - A. Schonberga 1998-Opera Darmstadt, 2002–Teatro Massimo Palermo, 2003-Opera Stuttgart, 2004-Opera Hamburg, „Fidelio” - L. van Beethovena (2011-Polska).

Swoją działalność muzyczną Marek Litwa wzbogacał równolegle pracą na stanowisku organisty: w Parafii MB Częstochowskiej na Os. Szklane Domy w Krakowie w latach 1994- 1996 (także prowadzenie chóru dziecięcego), w Parafii św. Jana Kantego w Krakowie w latach 1997 -1999 - organista i prowadzenie scholii dziecięcej, w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie w latach 2000-2006, w Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach w roku 2012.

Jednocześnie rozwijał swoje umiejętności pedagogiczne prowadząc różne formy kształcenia muzycznego: śpiewu solowego oraz nauki gry na instrumentach klawiszowych w Samorządowym Centrum Kultury w Zabierzowie (1995 - 1996), Młodzieżowym Domu Kultury w Krakowie (1996 -2012), Domu Kultury „Jordanówka”(2012 - 2016).

W latach 1996 - 2000 pracował w Młodzieżowym Domu Kultury (Parafia św. Jadwigi) jako kierownik Fili działającej przy Parafii św.Jana Kantego obejmującą działalność muzyczną: zajęcia nauki gry na instrumentach muzycznych (pianino, gitara, skrzypce, flet, keyboard), orkiestrę dętą i chór dziecięcy.

W sierpniu 2012 objął stanowisko organisty w Kościele św. Bartłomieja Apostoła w Mogilanach i dyrygenta chóru parafialnego „Mogilanum”. Jako dyrygent kontynuuje wieloletnią działalność chóru wprowadzając nowe formy i nowe aranżacje (zespół instrumentalny, chór dziecięcy). Liczne koncerty chóru, także poza Parafią i Gminą obejmujące zarówno muzykę religijną jak i świecką, dają możliwość ciągłego rozwoju zespołu.