ZR „Mogilanie” na ŚDM

W środę 27 lipca br., niezależnie od uroczystości powitania w Krakowie Papieża Franciszka, w wielu okolicznych miejscowościach odbywały się koncerty dla pielgrzymów ŚDM, w których uczestniczył także Zespół Regionalny „Mogilanie”.

SIEPRAW - estrada na boisku. Dla pielgrzymów z wielu, także egzotycznych krajów wystąpili: Rumuński Zespół Ludowy „Somesul”, Zespół Regionalny „Mogilanie”, Grupa Folklorystyczna „Sieprawianie” oraz Zespoł „Angeli”. Koncert ZR „Mogilanie” połączony był częściowo z występem „Sieprawian”, których tancerzy wspierała muzycznie nasza kapela. Występ „Mogilan” był w pełni udany, chociaż duża odległość widowni od estrady nie pozwoliła na nawiązanie z widzami bliższych relacji. Zasadnicza zmiana nastąpiła pod koniec koncertu - wówczas nasi tancerze zeskoczyli z estrady i porwali do tańca niemal wszystkich pielgrzymów W rytm granych przez kapelę krakowiaków oraz polek, pomieszane pary taneczne tworzyły przeróżne figury bądź długie, kręte węże, co wszystkim sprawiało wiele radości...

ŚWIATNIKI GÓRNE - plac przed kościołem Św. Stanisława. „Mogilanie” prosto z Sieprawia ruszyli w dalszą drogę i zjawili się w Świątnikach Górnych na przykościelnym placu, gdzie trwało już spotkanie mieszkańców z pielgrzymami ŚDM, głównie z Rumunii.

Obrzeża placu wypełnione były pielgrzymami, a kolorowa grupa krakowiaków z Mogilan zajęła jego centralną część. Wzajemna bliskość wykonawców i widzów oddziaływała bardzo korzystnie na odbiór naszej prezentacji. Bardzo podobały się nasze tańce: zarówno dostojny polonez, jak i te bardziej dynamiczne, tj. krakowiak, oberek czy polka. Rozentuzjazmowana publiczność nie chciała pozwolić na zakończenie koncertu. Toteż podobnie jak w Sieprawiu tancerze Z.R. „Mogilanie” zaprosili niemal wszystkich gości do wspólnego tańca. Długo wirowano wokół placu w rytm krakowiaka i polki. Całe spotkanie z pielgrzymami zakończył wspólnie tańczony polonez, o co poprosił ksiądz proboszcz parafii św. Stanisława.

MOGILANY - dom Bronisława Wnęka. ZR "Mogilanie" wraca ze Świątnik Górnych do Mogilan, ale dla kapeli - mimo późnych godzin wieczornych - to jeszcze nie koniec koncertowania. Właśnie powrócili z uroczystości w Krakowie do swojego gospodarza pielgrzymi pochodzący z Meksyku, Salvadoru oraz USA. Kapela natychmiast wita pielgrzymów śpiewaną po... hiszpańsku piosenką „Cielito Lindo”, co stanowi dla nich spore zaskoczenie... Goście dopiero po chwili ochłonęli i zaśpiewali wspólnie wraz z kapelą drugi refren.... Potem kapela prezentowała gościom krakowski folklor muzyczny, co pozwoliło im zapomnieć o dużym zmęczeniu, a nawet rytmicznymi brawami wspierać kapelę, szczególnie w czasie grania szybkich, dynamicznych utworów. Chwile przerwy wykorzystywano na rozmowy o muzyce, instrumentach, zagranicznych koncertach kapeli itp.

Egzotyczni goście z wielkim zapałem dokonali wpisów do „Kroniki” Z.R. „Mogilanie”, wyrażając tam swoje uznanie i podziękowania zarówno dla kapeli, jak i dla gospodarzy. Bardzo późno w nocy zakończyło się to jakże wzajemnie miłe spotkanie z pielgrzymami ŚDM.

Adam Królik
Kierownik Kapeli