Półkolonie „Wakacje z kulturą”

Ostatni tydzień lipca i dwa pierwsze tygodnie sierpnia w tym roku były bardzo gorące. Nie mówimy tu tylko o pogodzie i wskazaniach termometru. To był niezwykły czas, ponieważ właśnie w tym okresie GOK w Mogilanach organizował półkolonie pod nazwą „Wakacje z kulturą”. W każdym turnusie była z nami grupa 12 dzieci. Każda z nich miała szansę na poznanie lokalnej historii dworu i parku w Mogilanach, był czas na wspólne gry i zabawy, całodniowe wyjście do lasu gdzie mogliśmy zrobić swój własny totem oraz poznać rośliny i zwierzęta z „naszego sąsiedztwa”. Ponadto zwiedzaliśmy różne ciekawe miejsca w Krakowie i okolicach.

Odwiedziliśmy muzeum Rynek Podziemny, w którym dowiedzieliśmy się bardzo dużo na temat tego, jak dawniej wyglądało życie w Krakowie. Zwiedziliśmy Kopalnię Soli i tężnię solankową w Wieliczce, gdzie mogliśmy się osobiście przekonać jak słona jest sól. Byliśmy w muzeum Rydlówka, poznając krakowskie zwyczaje, pieśni i obrzędy weselne, a także robiliśmy własne skrzynie na posag. W muzeum lotnictwa usłyszeliśmy o historii pierwszych maszyn latających oglądając śmigłowce, szybowce i samoloty.

Z Wieży Fatimskiej przy centrum Jana Pawła II, mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę Krakowa. Nie zabrakło też atrakcji dla miłośników przyrody - po wizycie w Ogrodzie Botanicznym i zajęciach o pradawnych zwierzętach w Muzeum Archeologicznym każdy mały biolog był zachwycony. Kinomaniacy także byli bardzo zadowoleni, ponieważ w każdym tygodniu oglądaliśmy inny film, zajadając popcorn.

Spacerowaliśmy Droga Królewską i Plantami, odwiedziliśmy Barbakan i Bramę Floriańską, zaglądnęliśmy na Wawel i do Smoczej Jamy, odwiedziliśmy pomnik psa Dżoka i pomnik wyrwanych serc. Wypróbowaliśmy atrakcje na wielu krakowski placach zabaw, a parki i skwery odsłoniły przed nami swoje tajemnice.

Było męcząco, kreatywnie, sportowo i spacerowo. Miło było widzieć uśmiechy na twarzach dzieci. Byliśmy tam, gdzie niektórzy z nas jeszcze nigdy nie byli, a Kraków dał się poznać z miejsc, o których nie wiedzieliśmy. Nawet mogilański las przekazał nam kilka tajemnic. Każdy dzień był pełen wrażeń i ekscytujących doświadczeń, poznawaliśmy nowe miejsca i ludzi, odkrywaliśmy tajemnice, które kryje przed nami świat.

Ale jak to w życiu bywa… wszystko co dobre szybko się kończy.
Czas na krótkie statystyki podsumowujące trzy turnusy półkolonii „Wakacje z kulturą”:
1) zrobiliśmy 285.676 kroków, co daje około 142 km na piechotę,
2) przejechaliśmy komunikacją miejską ok. 500 km,
3) pokonaliśmy ponad 1.200 schodów,
4) najniżej byliśmy 135 m pod ziemią, a najwyżej 68 m nad ziemią.
Takie emocje tylko z nami!
Mamy nadzieję, że się Wam podobało.