Solidarni z Ukrainą

Od początku roku w kalendarzu wydarzeń kulturalnych naszego Ośrodka, na miesiąc marzec zaplanowany był koncert międzynarodowego duetu wykonującego utwory gatunku classical crossover. Z założenia około godzinny koncert miał przypomnieć widowni największe przeboje z repertuaru miedzy innymi takich gwiazd jak Sarah Brightman i Andrea Bocelli oraz szlagiery muzyki filmowej.

Kiedy zaproszeni artyści, Yuliya Ponomar - sopranistka koloraturowa, pochodzenia Ukraińskiego, absolwentka Narodowej Akademii Muzycznej im. P. I. Czajkowskiego w Kijowie i Alexander Martinez - Filipińczyk, tancerz, piosenkarz, imitator głosu, wybierali repertuar, a w Ośrodku Kultury przygotowania szły pełną parą, niespodziewanie dla wszystkich, dotarła do nas informacja o agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie.

Chcąc okazać wsparcie dla naszych wschodnich sąsiadów, postanowiono zrezygnować ze sprzedaży biletów, a uczestników koncertu zachęcić do zbiórki na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Patronat nad wydarzeniem został objęty przez Wójta Gminy Mogilany Piotra Piotrowskiego i Polski Czerwony Krzyż. Do organizacji wydarzenia włączyło się Stowarzyszenie Dla Naszej Gminy Mogilany. W dniu koncertu 20.03.2022 od godziny 10:00 do 18:00, w namiocie na mogilańskim Rynku mieszkańcy gminy mogli składać dary rzeczowe, a do puszek wolontariusze PCK zbierali datki pieniężne (zebrano łącznie kwotę 3 898,37 zł).

O godzinie 17:00 na scenie pojawili się artyści. Pani Yuliya, była bardzo wzruszona, podziękowała za pomoc, jaką Polacy okazują jej rodakom w tym trudnym czasie. Artyści zaprezentowali bardzo szeroki repertuar. Poprzez utwory filmowe, operetkowe, po klasyki muzyki rozrywkowej. Nie zabrakło także elementów humorystycznych. Pan Alexander pokazał swój talent imitatorski, naśladując głosy m.in. Louisa Armstronga, Michaela Jacksona i Krzysztofa Krawczyka.

Na widowni nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych: Wójta Gminy, Przewodniczącego Rady Gminy, a także Radnych Gminy Mogilany.

Koncert zakończył się owacjami na stojąco, a artyści zadeklarowali chęć powrotu do Mogilan z kolejnymi koncertami.