„Wakacje z kulturą” – półkolonia II turnus

II turnus półkolonii już za nami. I tym razem nie obeszło się bez wielu atrakcji. Jedną z nich zapewnili nam strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mogilanach. Dzieci zobaczyły jak wygląda strój strażaka gotowego do akcji, sprzęt ratowniczy i gaśniczy. Szczególnie interesujące było dla nich oglądanie wozów strażackich i sprzętu bojowego. Innym razem spacerowaliśmy po ZOO. Mogliśmy zobaczyć zwierzęta małe i duże, latające, pływające i skaczące, kudłate i łaciate. Długo by wymieniać, bo krakowskie ZOO posiada mnóstwo gatunków zwierząt, ptaków, gadów i płazów. Nic dziwnego, że ta wyprawa trwała cały dzień. Niespodziewanie król wszystkich zwierząt – lew, ryknął tak potężnie, że wszyscy zbiegli się, żeby go zobaczyć. My mieliśmy najlepsze miejsce, ponieważ akurat byliśmy przy jego wybiegu.

Ciekawym i intrygującym dniem była wizyta w Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI. Na wystawie „w stronę światła”, przewodnicy przybliżyli nam zagadnienia z wielu dziedzin nauki. W sposób bardzo przystępny opowiadali o zjawiskach nas otaczających, gdzie łączą się dwa przeciwstawne światy: światła i ciemności. Każdy mógł wziąć udział w eksperymentach i przekonać się, że to co widzimy nie zawsze tak wygląda. Okazuje się, że nasz cień może być kolorowy, można odwrócić świat do góry nogami, a mając do dyspozycji piasek (chyba magiczny, bo zmieniał kolory) mogliśmy własnymi rękoma stworzyć swój świat, np. jeziora, góry, doliny, a nawet wulkan z lawą.

Nie zabrakło też kina - oglądaliśmy film pt. „Tom i Jerry” w kinie Cinema City Bonarka. Zobaczyliśmy najciekawsze zabytki miasta królów - Krakowa i oczywiście była wyprawa do lasu. Oprócz tego były gry, zabawy, konkursy i rywalizacja w parku przy dworze Konopków w Mogilanach. Na pewno był to interesujący i aktywnie spędzony tydzień.