„Wakacje z kulturą” – półkolonia I turnus

Po spełnieniu wszystkich wymogów w tym bezpieczeństwa sanitarnego i ochrony przeciwpożarowej, pozytywnym zaopiniowaniu przez właściwe organy oraz zatwierdzeniu przez Kuratorium Oświaty, mogliśmy zaproponować rodzicom ofertę trzech turnusów półkolonii dla dzieci. Nad każdym turnusem czuwa kierownik wypoczynku – Pani Dorota oraz wychowawca – Pani Małgorzata, które przeszły specjalistyczne kursy uprawniające do opieki nad dziećmi w czasie wypoczynku.

Pierwszy turnus trwał od 12 do 16 lipca br. Każdy dzień rozpoczynaliśmy o godz. 8.00, a kończyliśmy o 15.00. Wydawać by się mogło, że mamy do dyspozycji dużo czasu, ale napięty program wypełniał go całkowicie. Różnorodność zajęć i atrakcji (okazało się, że przemieszczanie się z jednego punktu do drugiego transportem miejskim również jest niezłą atrakcją) sprawiła, że trudno było zmieścić się w wyznaczonym czasie.

Zwiedziliśmy Muzeum Lotnictwa Polskiego ( tu między innymi poznaliśmy odpowiedź na pytanie: „Albatros ptak czy samolot?”), Muzeum Iluzji, Lustrzany Labirynt, Rynek Główny w Krakowie ( gdzie tylko było to możliwe oprowadzał nas przewodnik ). Obejrzeliśmy film „Piotruś Pan i Alicja w Krainie Czarów” w Ciemna City Zakopianka i podziwialiśmy panoramę Krakowa z wieży Fatimskiej przy Centrum Jana Pawła II.

Nie zabrakło również spotkania z policjantką Panią Beatą Dulewicz z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, która opowiedziała dzieciom o zasadach bezpieczeństwa, zachowaniu na drodze, na placu zabaw, w szkole, w domu i w czasie przebywania nad wodą. Szczególną uwagę zwróciła na zagrożenia cywilizacyjne.

Oprócz wyjazdów dzieci mogły brać udział w zabawach, grach, spacerach po terenie Mogilan połączonych z ciekawostkami przyrodniczymi. Słuchały opowieści o pracowitych pszczołach, owadach i innych mieszkańcach lasu. GOK zapewnił ciepły obiad lub suchy prowiant w przypadku wycieczek do Krakowa, oraz soczki, napoje i słodki poczęstunek.

Po tygodniu nadszedł czas rozstania. Był to aktywny tydzień i z pewnością dzieciom bardzo się spodobało, skoro niektórzy rodzice zapisali swoje pociechy na drugi a nawet i na trzeci turnus.