Dary książkowe dla biblioteki

Na początku wakacji Gminna Biblioteka Publiczna w Mogilanach otrzymała tajemniczą przesyłkę … a w niej nowe książki, wakacyjny dar książkowy dla biblioteki od Wydawnictwa Albatros. Książki zostały podzielone pomiędzy Gminną Bibliotekę Publiczną w Mogilanach i Filię Biblioteczną w Konarach. Informujemy, że Czytelnicy i Mieszkańcy naszej Gminy, również mogą podarować książki do biblioteki. Jednak warto nadmienić, że bibliotekarze nie przyjmują wszystkich przyniesionych do biblioteki książek. Powodem takiej decyzji jest m. in. brak regałów i miejsca na przechowywanie tak dużej liczby książek, zwłaszcza, że biblioteka corocznie kupuje nowości wydawnicze, oraz fakt, że czytelnicy nie chcą już czytać starych książek, wydanych w latach 60. - 90. XX wieku.

Poniżej przedstawiamy zasady na jakich przyjmowane są dary książkowych od czytelników i mieszkańców:
1. Przyjęcie darów następuje po wcześniejszym uzgodnieniu z kierownikiem lub pracownikiem biblioteki
2. Przyjmujemy książki nowe lub używane, wydane w latach 2015 - 2021.
3. Książki wydane w latach 2005 - 2015 przyjmujemy tylko pod warunkiem, że nie ma tych pozycji na stanie ( w księgozbiorze ).
4. Nie przyjmujemy książek wydanych przed rokiem 2005 (nawet nowych).
5. Przekazane w darze książki muszą być w dobrym lub bardzo dobrym stanie fizycznym. Biblioteka może odmówić przyjęcia darów, w przypadku książek brudnych, rozpadających się, poplamionych, z brakującymi stronami, ze śladami pleśni lub grzyba ( przechowywanych w nieodpowiednich warunkach - na strychu, w piwnicy, w stodole).
6. Najchętniej przyjmujemy: powieści, lektury, książki dla dzieci i młodzieży, książki popularnonaukowe, poradniki, komiksy.
7. Nie przyjmujemy: encyklopedii, słowników, leksykonów, albumów, atlasów, podręczników szkolnych i akademickich, czasopism i serii zbieranych do segregatorów (nawet wydanych w 2021 r.).
8. W przypadku darów, które nie zostały włączone do zasobu zbiorów, biblioteka zastrzega sobie prawo do przekazania ich na akcję: „bookcrossingu”.

Bardzo serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Albatros oraz naszym Czytelnikom za podarowane książki.