Biblioteka w czasach pandemii

Niestety pandemia „koronawirusa” ograniczyła czytelnikom normalne korzystanie z Gminnej Biblioteki Publicznej w Mogilanach. Od 18 maja 2020 r. nasza Biblioteka funkcjonuje w oparciu o wytyczne sanepidu - utrzymując reżim sanitarny. Czytelnicy obsługiwani są w „Strefie czytelnika”, nie mają wolnego dostępu do księgozbioru i nie mogą swobodnie korzystać z usług biblioteki. Nie organizujemy spotkań i lekcji bibliotecznych dla uczniów, nie odbywają się spotkania w ramach ferii i wakacji w bibliotece. Mimo to działamy…

W grudniu biblioteka wzięła udział w konkursie i stała się „Biblioteką bezglutenową”. W nagrodę otrzymała broszury i książki o tematyce celiakii, które można już wypożyczyć.

Stosując się do zasad reżimu sanitarnego, została zorganizowana akcja czytelnicza pn. „Walentynkowa randka z tajemniczą książką, pełną …”. Każdy kto odwiedził naszą Bibliotekę w dniach od 11 do 16 lutego 2021 r. mógł sobie wybrać „tajemniczą książkę” przygotowaną w formie upominku niespodzianki i zabrać do domu. Książki biorące udział w akcji pochodziły z regału bookcrossing, który na czas epidemii został zamknięty. W ten sposób Panie Bibliotekarki chciały dać książkom drugie życie i zachęcić mieszkańców do czytania. W akcji wzięło udział prawie 100 mieszkańców.

Kolejna akcja czytelnicza (w reżimie sanitarnym) została zorganizowana na Dzień Kobiet. W poniedziałek - 8 marca 2021 r. każda czytelniczka mogła wziąć udział w akcji pn. „Zamiast kwiatka mini niespodzianka!!! Kto wie? Czy nie literacka?”. Każda czytelniczka, która wypożyczyła minimum jedną książkę napisaną przez autorkę otrzymała mini niespodziankę, w której znalazła m.in. aforyzm i życzenia. Zostało rozdanych 73 mini prezencików.