• Sobota26 kwietnia 2025
    imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii
  • W dzisiejszym dniu nie ma zajęć → zobacz pełny plan

2019 Rok Jubileuszowy. 35 lat Zespołu Regionalnego ,,Mogilanie''

Rok 2019 jest datą szczególną dla Zespołu Regionalnego „Mogilanie”, bowiem zbliża się 35. rocznica jego powstania. „Mogilanie” są wizytówką gminy, przypominają o tradycji i jej roli w budowaniu oraz podtrzymywaniu lokalnej tożsamości. Programy i widowiska zespołu prezentują folklor ziemi krakowskiej, ukazując jej piękno poprzez tradycyjne stroje, tańce, muzykę i śpiew. Zespół „Mogilanie” to wielopokoleniowa grupa osób, których łączy ze sobą wspólna pasja – zamiłowanie do folkloru. Nie wiele jest zespołów regionalnych, które w tak autentyczny, niestylizowany sposób ożywiają serca i dusze polskiego folkloru. Wśród etnografów i specjalistów oceniających dokonania zespołów folklorystycznych, „Mogilanie” uchodzą za grupę wyjątkowo skrupulatnie dbającą o prawdę etnograficzną przekazu scenicznego. O wysokim poziomie artystycznym zespołu świadczą wysokie oceny jurorów i ekspertów z zakresu kultury ludowej oraz popularność wśród publiczności podczas wielu koncertów, konkursów i festiwali folklorystycznych w kraju i zagranicą. Razem z zespołem występują dwie kapele: dorosła i młodzieżowa kapela ludowa. Aktualny skład kapeli odzwierciedla tradycyjny zestaw instrumentów dawnej muzyki krakowskiej (heligonka, skrzypce, klarnet, trąbka, basy trzystrunowe). W ramach zespołu działają dwie grupy śpiewacze ( kobieca i męska) biorące udział m. in. w konkursach i festiwalach folklorystycznych oraz przeglądach pastorałek i kolęd ludowych regionu krakowskiego.

W swojej 35 – letniej historii zespół występował setki razy na scenach polskich i zagranicznych podbijając serca widzów skocznymi oberkami, wirowymi polkami i zadziornymi krakowiakami. Wielokrotnie pełnił rolę „ambasadora kultury polskiej” poza granicami kraju: Austria Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Francja, Hiszpania, Macedonia, Niemcy, Serbia, Ukraina, Węgry, Włochy.

Najważniejszymi osiągnięciami zespołu było jego przyjęcie w 1999 r. do Stowarzyszenia Polskiej Sekcji CIOFF – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej oraz przyznanie zespołowi w 2010 r. Nagrody im. Oskara Kolberga „ Za zasługi dla kultury ludowej” i Wyróżnienie im. Władysława Orkana za propagowanie idei regionalizmu oraz wybitne osiągnięcia w dziedzinie działalności artystycznej i kulturalnej lokalnych wspólnot Małopolski w 2014 r.

Największym wydarzeniem w jego 35-letniej historii był występ dla Ojca Świętego Jana Pawła II na Placu św. Piotra w Watykanie.

Zespół Regionalny „Mogilanie” poprzez kultywowanie tradycji regionu, obrzędów i zwyczajów, od trzydziestu pięciu lat dba o to, by ocalić od zapomnienia rodzime tradycje ludowe i ochronić dziedzictwo kulturowe.

Od 1986 r. zespół ściśle współpracował z wybitną specjalistką - etnochoreograf w dziedzinie kultury ludowej Janiną Kalicińską. Aktualnie kierownikiem artystycznym zespołu jest folklorysta i choreograf - Marek Harbaczewski.

Bardzo ważnymi wydarzeniami w życiu każdego zespołu są jubileusze istnienia. Na kolejne okrągłe - lecia zapraszani są mieszkańcy gminy, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz inne, zaprzyjaźnione zespoły z kraju i zagranicy a także firmy wspierające. Spotkania te mają bardzo uroczysty charakter, podkreślający wagę i zasługi zespołu w kultywowaniu tradycji regionu. Biorąc pod uwagę niepodważalną wartość działalności Zespołu Regionalnego „Mogilanie”, zostało podjętych szereg działań uświetniających Rok Jubileuszowy. W ramach organizacji jubileuszu planuje się wydanie okolicznościowego wydawnictwa, płyty, folderu, kalendarza na rok 2020 oraz organizację dwóch koncertów w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Mogilanach. W dniu 16 listopada 2019 r. odbędzie się uroczysty Koncert Galowy, podczas którego wieloletnim członkom zespołu zostaną wręczone odznaczenia państwowe i odznaki honorowe i 24 listopada br. o godz. 18.00 Koncert Jubileuszowy na który serdecznie Państwa zapraszamy. Gospodarzem uroczystości jest Wójt Gminy Mogilany Pan Piotr Piotrowski. Wydarzenie to zostało objęte patronatem honorowym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Piotra Glińskiego, Wojewodę Małopolskiego Pana Piotra Ćwika, Marszałka Województwa Małopolskiego Pana Witolda Kozłowskiego oraz Starostę Krakowskiego Pana Wojciecha Pałkę. Patronat medialny sprawują: Telewizja TVP 3 Kraków, Radio PLUS Kraków i Dziennik Polski.