Wesele w Mogilanach

W promieniach jesiennego słońca na terenie mogilańskiego parku miało miejsce wydarzenie pn. „Wesele w Mogilanach” , w trakcie którego Zespół Regionalny „Mogilanie” pokazał obrzęd weselny z podkrakowskiej wsi sprzed 100 laty.

Jego organizatorem był nasz Ośrodek, który do współpracy zaprosił Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mogilanach oraz Lokalną Grupę Działania „Blisko Krakowa” . Wspaniała pogoda i wyśmienita atmosfera sprawiły, iż weselnych gości przybyło wielu, a każdy miał szansę skosztować miejscowych specjałów takich jak dżem boczkowy, wiejski biały ser czy rosół z ręcznie robionym makaronem. Pochwały zebrały także wyśmienite kołacze, domowe ciasto, kompot a także zsiadłe mleko. Przybyli goście mogli nacieszyć wzrok urzekającymi obrzędami sprzed stu lat, towarzyszącymi wydawaniu panny za mąż oraz przysłuchać się pięknej muzyce ludowej wykonywanej przez Kapelę ZR „Mogilanie”, ale także mogli dowiedzieć się paru szczegółów dotyczących uroczystości weselnych i wziąć udział w konkursie „W labiryncie ogrodów Spytka Jordana” przygotowanym przez LGD „Blisko Krakowa” w ramach finału zabawy: ”Odkrywaj Skarby Blisko Krakowa”. Z dużą radością i entuzjazmem przybyłych gości spotkały się warsztaty taneczne prowadzone przez Marka Harbaczewskiego - instruktora,choreografa Zespołu Regionalnego „Mogilanie”. Dzieci, jak i dorośli, bez zbędnej tremy ruszyli na parkiet, aby nauczyć się podstawowych kroków krakowiaka. Być może zachętą stał się certyfikat wykonania krakowiaka wydawany po warsztatach? Z ogromną radością patrzyło się na roztańczone kręgi ludzi, które w promieniach zachodzącego słońca wykonały wspólnego, kolorowego krakowiaka.

Na uroczystości weselne przybyli m.in. Józef Lassota - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Krzysztof Musiał - Wójt Gminy Mogilany, Witold Słomka - Burmistrz Świątnik Górnych, Wanda Kułaj - Pełnomocnik Burmistrza Świątnik Górnych, Małgorzata Zięć - Dyrektor Biura Promocji i Współpracy Starostwa Powiatu Krakowskiego, Daniel Wrzoszczyk - Dyrektor Biura LGD „Blisko Krakowa”, radni Gminy Mogilany - Joanna Nowicka, Sylwester Szefer, kierownicy placówek oświatowych gminy Mogilany, przedstawiciele stowarzyszeń, goście nie tylko z Mogilan, ale również z Krakowa i terenu LGD „Blisko Krakowa”. Wydarzenie poprowadzili Małgorzata Strzebońska-Sroka i Wojciech Sroka.

Wydarzenie zostało zrealizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w ramach projektu pn.”Tworzenie przestrzeni kulturalnej aktywizującej współdziałanie jednostek gminy Mogilany z organizacjami pozarządowymi” autorstwa Agaty Kubrak Dyrektora GOK-u. Warsztaty taneczne zrealizowane zostały w ramach projektu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mogilanach pn. „Aktywna integracja szansą dla Ciebie i Twojej rodziny” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Finał zabawy „Odkrywaj Skarby Blisko Krakowa 2014” był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Agnieszka Szklarek

Serdecznie dziękuję Pani Marii Jurek Kierownikowi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mogilanach i jego pracownikom oraz Panu Danielowi Wrzoszczykowi Dyrektorowi Biura Lokalnej Grupy Działania „Blisko Krakowa” oraz Pani Kindze Paciorek za kilkuletnią pełną otwartości i chęci współdziałania współpracę oraz współorganizację wydarzenia, Panu Józefowi Krzyworzece Staroście Powiatu Krakowskiego za objęcie wydarzenia Patronatem. Dziękuję Panu Krzysztofowi Musiałowi Wójtowi Gminy Mogilany za udostępnienie terenu parku oraz Panu Bogdanowi Ziarko Kierownikowi Bazy Usług Komunalnych, pracownikom Bazy, Urzędu Gminy, firmom za wkład pracy w przygotowanie zaplecza technicznego i cateringowego wydarzenia.

Składam również podziękowania pracownikom naszego Ośrodka za ogrom pracy, którą wykonali na rzecz sprawnej realizacji wydarzenia.

Szczególne podziękowania kieruję do Zespołu Regionalnego "Mogilanie" oraz Kapeli, a także instruktorów współpracujących z Zespołem za przygotowanie widowiska i stworzenie niepowtarzalnej atmosfery wydarzenia. Wspólnie dziękujemy wszystkim naszym gościom i sympatykom.

Agata Kubrak
Dyrektor GOK-u